Pre slintačku a krívačku chovatelia zvierat vo veľkom nakupujú dezinfekciu aj rôzne dezinfekčné rámy či rohože. Pre vysoký záujem sú niektoré prostriedky v obchodoch nedostupné, dodacie lehoty sa predlžujú. Dopyt zároveň zvyšuje aj tlak na ceny.
Vysokoškolský poľnohospodársky podnik chová v okolí Nitry stovky dojníc, oviec aj ošípaných. Dezinfekčné prostriedky nakúpil už začiatkom marca, po potvrdení nákazy v Maďarsku.
„Sme z časti predzásobení, ale viem, že na základe kolegov z okolitých fariem, že naozaj dnes je problém. Priebežne budeme musieť aj my dokupovať. Spotreba dezinfekcie je, samozrejme, pomerne veľká,“ priblížil konateľ Vysokoškolského poľnohospodárskeho podniku Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) Pavol Findura.
„Dezinfekciou pri východe, resp. vstupe na farmu obmedzujeme potenciálne riziko šírenia tohto vírusu. V tejto situácii je to určite nevyhnutnosť,“ povedal odborník z Ústavu chovu zvierat SPU Ivan Imrich.
„Máme informáciu na zväze od našich členov, že je veľký nedostatok dezinfekčných prípravkov a takisto aj zariadení na ich aplikáciu. Keď je na trhu niečoho nedostatok, tak automaticky vyletí cena, čo momentálne nie je dobrý jav, budú aj dosť vysoké náklady,“ uviedla riaditeľka Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka Margita Štefániková.
Opatreniam proti šíreniu slintačky a krívačky sa v Správach z regiónov venovala redaktorka Jana Obrancová:
Chemikálie a dezinfekčné rohože
Dodávky niektorých prostriedkov očakávajú oslovené firmy v najbližších dňoch. Na rámy a rohože sa však môže čakať aj niekoľko týždňov.
„Ako firma, ktorá predáva tieto dezinfekčné rohože aj dezinfekčné rámy, sme si držali zásobu na tri mesiace. Momentálne sa za týždeň spotrebovalo toľko dezinfekcie, čo sa inokedy nespotrebuje za desať mesiacov, takže nikto nemohol mať dopredu skladom takú zásobu,“ povedal dovozca a predajca dezinfekčných prostriedkov František Valášek.
„V každom prípade treba použiť aspoň nejaké provizórne riešenie. Dočasne by sa dali nejaké chlórové preparáty použiť, klasické hasené vápno,“ dodal Imrich. V samotnej zóne potvrdenej nákazy dezinfekčné prostriedky aj prípravky zabezpečuje štát.
„Kontaktovali sme každého farmára, ktorý sa nachádza v okolí nákaz. Rozdali sa ochranné pracovné prostriedky, chémia, takisto vápno, aby si mohli vyvápniť svoje dvory. Neevidujem zatiaľ nejakú sťažnosť na to, že by nebol dostatok chemikálií alebo ochranných pracovných prostriedkov,“ priblížil generálny riaditeľ sekcie krízového riadenia ministerstva vnútra Ervín Erdélyi.
Dezinfekcia bola v posledných rokoch samozrejmosťou v chovoch ošípaných. A to pre šíriacu sa nákazu africkým morom. Chovatelia teraz nevylučujú, že do budúcnosti sa plošne stane bežnou aj na farmách s ostatnými zvieratami.