Na hlavný obsah

Clá medzi EÚ a USA spomalia obchod a uškodia firmám, uviedol odborník. Vyzerá to podľa neho na obchodnú vojnu

Šanca na prímerie na Ukrajine je nízka.

Clá medzi EÚ a USA spomalia obchod a uškodia firmám, uviedol odborník. Vyzerá to podľa neho na obchodnú vojnu
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v Saudskej Arábii pred rokovaniami. Foto: TASR/AP

Európska únia od 1. apríla zavádza recipročné clá na produkty zo Spojených štátov v hodnote 26 miliárd eur. Reaguje na 25-percentné clo na dovoz ocele a hliníka do USA zo všetkých krajín, ktoré vstúpilo do platnosti v stredu (13. 3.) Prezident Donald Trump vylúčil akékoľvek výnimky.

Vyzerá to na obchodnú vojnu

Opatrenia EÚ sa nebudú týkať len výrobkov z ocele a hliníka, ale aj textilu, domácich spotrebičov a poľnohospodárskeho tovaru vrátane mäsa či vajec.

„Vyzerá to na obchodnú vojnu,“ zhodnotil odborník na medzinárodné vzťahy z UMB v Banskej Bystrici Jaroslav Ušiak. „Je to odveta, akú sme videli aj v roku 2018, keď Trump zaviedol podobné clá a EÚ odpovedala clami na bourbon alebo Harley Davidson,“ pripomenul.

Clá medzi EÚ a USA spomalia obchod a uškodia firmám, uviedol expert na medzinárodné vzťahy. Šanca na prímerie je podľa neho nízka

„Obchod sa spomalí, firmy budú strácať a dodávateľské reťazce, najmä automotive, dostanú trošku ranu,“ uviedol. „Firmy budú musieť hľadať alternatívy, napríklad aj z Ázie, a spotrebitelia zaplatia viac,“ dodal.

„Priemysel ako strojárstvo či autá pocítia nedostatok ocele a hliníka, neistota odradí investície,“ pokračoval. Predsedníčka EK Ursula von der Leyenová podľa experta „trefne“ hovorí o ohrození ekonomiky.

Politicky to podľa neho tiež oslabí politickú jednotu a môže viesť k ďalšej eskalácii medzi EÚ a USA. Ďalší vývoj a prípadné zmeny v clách zo strany USA budú závisieť od ďalších rokovaní. Vplyv ciel sa v prípade dohody môže zmierniť.

Clá aj návrh na prímerie sme v relácii Aktuálne :24 analyzovali s odborníkom na medzinárodné vzťahy Jaroslavom Ušiakom z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici:

Rusko prímeria porušuje

Predstavitelia Ukrajiny a USA sa v utorok (11. 3.) v Saudskej Arábii dohodli na 30-dňovom prímerí. „Šanca na úspech je relatívne nízka,“ povedal Ušiak v spojitosti s návrhom. Pripomenul, že Ukrajina s návrhom súhlasila. „Z ruskej Dumy počuť, že chcú svoje podmienky,“ dodal.

„História ukazuje, že Rusko prímeria porušuje, ak im nevyhovujú,“ vyhlásil. Pripomenul napríklad dohodu z Minsku v roku 2014. „Bez súhlasu Moskvy to nemá veľkú nádej,“ povedal. Ak by sa aj prímerie začalo, mohlo by sa podľa Ušiaka rýchlo zrútiť.

Tiež je podľa neho dôležité, ako budú USA tlačiť na Rusko. Prezident Donald Trump hovoril o možnom stretnutí s Putinom. „Rusko bude chcieť za toto prímerie niečo dostať. Otázka bude, čo bude Donald Trump ochotný sľúbiť a Kyjev akceptovať,“ povedal.

Trump po dohode o prímerí obnovil vojenskú a spravodajskú pomoc pre Ukrajinu. Ušiak upozornil, že Kyjev je od týchto amerických dodávok mimoriadne závislý. „Bez amerických zbraní ako HIMARS, Javelinov, spravodajských informácií, by sa v podstate neubránili,“ povedal. Softvéry tiež potrebujú systémové aktualizácie.

Európa by podľa neho úlohu USA suplovať nezvládla. Je slabšia najmä vo vojenskej pomoci. „Nemecko a Francúzsko by mohli pridať, ale možno im chýba taká koordinácia a kapacita, ako majú Spojené štáty,“ povedal.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet