Na hlavný obsah

Deti bývajú vyňaté z rodiny aj pre banálne dôvody, zatiaľ čo iné zostávajú v nebezpečnom prostredí, upozorňuje komisár pre deti

Cieľom je hľadať systémové zmeny.

Deti bývajú vyňaté z rodiny aj pre banálne dôvody, zatiaľ čo iné zostávajú v nebezpečnom prostredí, upozorňuje komisár pre deti
Ilustračná snímka. Foto: pixabay.com

Niekedy sa stretávame so situáciami, že je dieťa vyňaté z rodiny pre banálne dôvody, zatiaľ čo iné zostávajú v nebezpečnom prostredí. Komisár pre deti Jozef Mikloško na to poukázal v súvislosti s tohtotýždňovým zasadnutím Komisie pre vynímanie detí.

Jej cieľom je hľadať systémové zmeny pri procesoch vynímania detí z rodinného prostredia. Rovnako predchádzať pochybeniam aj pochybnostiam, ktoré v tejto oblasti dlhodobo pretrvávajú.

S odvolaním sa na štatistiky Mikloško poukázal na to, že až 90 percent prípadov vynímania detí na Slovensku sa realizuje prostredníctvom neodkladných opatrení.

V roku 2023 bolo podľa údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny takto umiestnených 1 252 detí z celkového počtu 1 359 vyňatých detí. „Tieto opatrenia sa prijímajú v skrátených lehotách – často do 24 hodín od podania návrhu – bez podrobného dokazovania,“ ozrejmil komisár.

Úrad komisára pre deti v spolupráci s odbornou komisiou preto pripravil materiál, ktorý bol doručený ministrovi práce Erikovi Tomášovi (Hlas-SD) a ministrovi spravodlivosti Borisovi Suskovi (Smer-SD).

Dokument obsahuje základné body, ktoré by mal návrh na vyňatie dieťaťa obsahovať, aby bol pre súd dostatočne presvedčivý aj v rámci neodkladného konania. „Cieľom je, aby orgány sociálnoprávnej ochrany detí predkladali súdom komplexné a kvalitne zdôvodnené návrhy, ktoré reflektujú vykonané kroky pred samotným zásahom, a aby boli jednotné na celom Slovensku,“ vysvetlil Mikoško.

Problematika vynímania detí

Komisia sa na svojom poslednom stretnutí venovala aj problematike medzinárodného vynímania detí. Najmä prípadom slovenských rodín v zahraničí.

Účastníci informovali o špecifikách systému v Spojenom kráľovstve. Tam v niektorých prípadoch dochádza k odobratiu dieťaťa aj bez zavinenia rodiča, napríklad po drobnom úraze. „Rodičia sa následne často nedokážu spätne domôcť kontaktu s dieťaťom,“ povedal Mikloško.

Vyzval preto na vytvorenie medzištátnych pravidiel a mechanizmov. Tie by pomohli slovenským rodičom v zahraničí pri ochrane ich detí a lepšej spolupráci medzi krajinami.

Komisia sa stretáva každé dva mesiace a má do 20 členov z rôznych odborných inštitúcií a rezortov. Obnovená bola minulý rok po dohode s ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny. Úrad komisára pre deti ju koordinuje s cieľom zjednotiť prístup všetkých subjektov, ktoré sa na procese vynímania detí podieľajú.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko