Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončila projekt Open Technology Fund (OTF). Miliónom ľudí žijúcich v krajinách s represívnymi režimami vrátane Číny a Ruska umožňoval voľný prístup na internet.
Krok vlády vyvolal znepokojenie demokratických aj republikánskych zákonodarcov, podľa ktorých je neziskový program zásadným nástrojom proti vzostupu Pekingu. Napísal o tom denník The Washington Post (WP).
Projekt OTF, spustený v roku 2012, bol jedným z prvých podporovateľov aplikácie pre šifrované zasielanie správ Signal alebo anonymného internetového prehliadača Tor a stal sa najväčším svetovým sponzorom produktov, ktoré ľuďom umožňujú voľný prístup k internetu.
OTF ešte vo februári viac ako šiestim miliónom ľudí v Číne a 18 miliónom ľudí v Iráne poskytoval nástroje, ktorými mohli obchádzať vládne obmedzenia internetu a získať prístup k spravodajským webom, zabezpečeným aplikáciám na zasielanie správ a sociálnym sieťam, ako Reddit, Telegram alebo X. Služby poskytuje aj ľuďom v Rusku, Mjanmarsku či na Kube.
Trump v piatok (14. 3.) vydal nariadenie, ktorým redukuje na zákonné minimum nezávislé agentúry vrátane Agentúry Spojených štátov pre globálne médiá (USAGM). Z nej pochádza takmer všetky ročné financovanie OTF vo výške 43,5 milióna dolárov (takmer 40 miliónov eur). Rozpočet projektu tak bol v podstate zrušený, píše WP.
Dlhodobo ho podporujú republikáni
OTF sa dlhodobo teší podpore viacerých republikánskych zákonodarcov, ktorí tvrdia, že skupina má zásadný význam pre záujmy Washingtonu v oblasti národnej bezpečnosti.
„OTF poskytuje záchranné lano ľuďom žijúcim v represívnych režimoch, vrátane občanov Číny, Hongkongu a Iránu, pretože im umožňuje bezpečnú komunikáciu s okolitým svetom aj medzi sebou navzájom,“ uviedol texanský republikánsky kongresman Michael McCaul v roku 2020.
Počas vypočutia v Kongrese v roku 2020 viacerí zákonodarcovia uviedli, že OTF sa ukázalo byť zásadné pre zastavenie pokroku čínskych a ruských sledovacích technológií a že má zásadný význam pre aktivistov za ľudské práva a novinárov po celom svete.
Teraz miliónom ľudí, od bežných občanov až po disidentov, hrozí, že služby OTF do konca marca prestanú fungovať. „Ide o skutočných ľudí, ktorých v Číne aj mimo nej opúšťame. Bez našich technológií ich nechávame zraniteľné voči sledovaniu, prenasledovaniu alebo ešte niečomu horšiemu, „uviedla prezidentka OTF Laura Cunninghamová.
OTF sa začal ako pilotný program v roku 2012 v rámci Rádia Slobodná Ázia (RFA). V roku 2019 Kongres povolil, aby sa stal nezávislým neziskovým grantovým subjektom USAGM.