Na hlavný obsah

EÚ odpovedá na zvýšené americké clá: Na tovar z USA v hodnote 26 miliárd eur zavedie „protiopatrenia“

Platné budú od 1. apríla a v plnej miere od 13. apríla.

EÚ odpovedá na zvýšené americké clá: Na tovar z USA v hodnote 26 miliárd eur zavedie „protiopatrenia“
Na ilustračnej snímke vlajky Európskej únie. Foto: unsplash

Európska únia (EÚ) v reakcii na americké 25-percentné clá na dovoz ocele a hliníka do USA zavedie od 1. apríla „protiopatrenia“ na americký tovar v hodnote 26 miliárd eur. Oznámila to v stredu (12. 3.) šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Informovala o tom agentúra AFP.

„To zodpovedá ekonomickému rozsahu amerických ciel. Naše protiopatrenia sa zavedú v dvoch krokoch. Počnúc 1. aprílom a v plnej miere od 13. apríla,“ objasnila vo vyhlásení Leyenová.

Vyjednávaním so Spojenými štátmi šéfka eurokomisie poverila slovenského eurokomisára pre obchod a hospodársku bezpečnosť Maroša Šefčoviča.

Zvýšené clá, ktoré avizoval americký prezident Donald Trump, na dovoz ocele a hliníka nadobudli účinnosť v stredu. Vtedy skončila platnosť predchádzajúcich výnimiek, bezcolných kvót a vyňatí výrobkov.

„Toto opatrenie nás veľmi mrzí,“ uviedla v reakcii Leyenová. Brusel podľa nej spúšťa sériu protiopatrení v reakcii na „neodôvodnené obchodné obmedzenia“.

Vyjednávať bude Maroš Šefčovič

Európska únia je podľa nej pripravená viesť zmysluplný dialóg s americkou stranou. Ako dodala, poverila Maroša Šefčoviča, aby obnovil rozhovory s cieľom nájsť lepšie riešenia s USA.

Šefčovič Spojené štáty navštívil ešte vo februári a v pondelok (10. 3.) povedal, že Trumpova administratíva zrejme nemá záujem o odvrátenie obchodného konfliktu s Európskou úniou.

V spoločnom vyhlásení s von der Leyenovou eurokomisár poznamenal, že obchodné partnerstvo medzi EÚ a USA je vyvážené. Zároveň generuje vysoké zisky pre obe strany.

Najmä v oblasti ocele a hliníka, na dovoz ktorých Trump zaviedol clá vo výške 25 percent. Podľa Šefčoviča čelia obe strany spoločným výzvam, ako sú napríklad nadmerné globálne kapacity, ktoré spôsobujú netrhové praktiky.

„Na tlieskanie však potrebujete obe ruky. Administratíva USA sa rozhodla pre škodlivý kurz neoprávnených ciel, takže nám nezostáva nič iné, ako reagovať – a to je presne to, čo robíme,“ uviedol. Tejto situácii sa ale dá vyhnúť, pokiaľ USA mať ochotu spolupracovať s EÚ na dosiahnutí dohody, ktorá by obchodnej vojne zabránila,“ dodal Šefčovič s tým, že je pripravený rokovať.

Najbližšie kroky EÚ

EÚ ako prvý krok od budúceho mesiaca obnoví momentálne pozastavené opatrenia na opätovné vyvažovanie colného zaťaženia z rokov 2018 a 2020. Tie sa zameriavajú na tovar z USA vyvezený do EÚ v hodnote 4,5 miliardy eur, okrem iného na bourbon, lode či motocykle.

Ďalším krokom bude prijatie nového balíka dodatočných opatrení, ktoré sa vzťahujú na vývozy z USA do EÚ v hodnote 18 miliárd eur. Brusel plánuje v priebehu nasledujúcich dvoch týždňoch konzultovať so zainteresovanými stranami, aby mu tento balík pomohli vytvoriť.

Ním navrhované cieľové produkty zahŕňajú viacero priemyselných a poľnohospodárskych produktov – okrem iného výrobky z ocele a hliníka, textil, domáce spotrebiče, ale aj hydinu, hovädzie mäso, vajcia, mliečne výrobky, cukor a zeleninu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika