Väčšie zbrojenie Európy a viac výdavkov na obranu, to sú výsledky štvrtkového (13. 3.) rokovania ministrov obrany v Paríži. Mier a stabilitu v Európe podľa nich dosiahneme vtedy, ak sa postavíme na stranu Ukrajiny.
Európa pracuje na jednotnom pláne, ako posilniť kapacity vlastného obranného priemyslu. Šéf britského rezortu obrany John Healey tvrdí, že vzniká takzvaná koalícia európskych krajín, ochotných do budovania obrany investovať viac.
„Musíme zbrojiť a spolupracovať na posilnení našej vojenskej základne. Náš priemysel musí byť schopný inovácií, a to najmä počas vojny,“ povedal.
Spojené kráľovstvo prisľúbilo Kyjevu pomoc vo výške 5,3 miliardy eur. Ministri obrany tiež zdôrazňujú potrebu zvýšenia rozpočtov na obranu a posilnenia kapacít výroby zbraní na celom kontinente.
„Donald Trump nám veľmi tvrdo pripomenul, že naše národy sa musia podieľať na svojej obrane,“ vyhlásil taliansky minister obrany Guido Grosetto. „Európa sa teda rozhodla investovať viac,“ dodal.
„Spoločne môžeme cvičiť našich vojakov,“ uviedol nemecký minister obrany Boris Pistorius. Krajiny poľa jeho slov môžu tiež spolupracovať pri vojenskej údržbe a servise zbraní a navzájom si sprístupniť základne. „Stanovili sme spoločný, rýchlejší cieľ bez byrokracie,“ vyhlásil.
Stretnutiu ministrov obrany v Paríži sa v Správach o 16.00 h venovala redaktorka Tamara Michalková:
Európa musí konať jednotne
Zvýšenie výdavkov na obranu žiada od európskych štátov aj Európsky parlament. Najväčšou hrozbou pre Úniu je podľa europoslancov Rusko. Británia a Francúzsko uvažujú nad vyslaním mierovej misie na Ukrajinu, ktorá by dohliadala na dodržiavanie prípadného pokoja zbraní.
„Francúzsko a Spojené kráľovstvo sú mimoriadne dôležité, a to najmä preto, že majú jadrové zbrane,“ povedal riaditeľ európskeho centra politiky Fabian Zuleeg. „Ale samy osebe nestačia. Európa musí vedieť konať jednotne,“ zdôraznil.
Vďaka novému plánu Európskej komisie, ReArm Europe, by mohli krajiny získať balík na obranu v hodnote 800 miliárd eur.