Hoci sú desiatky kilometrov od ohnísk nákazy, na prevenciu dávajú tisíce eur. Farmy v súvislosti so slintačkou a krívačkou prichádzajú aj o zisky z predaja zvierat. Podľa farmárov výdavky navyše sú však ničím oproti tomu, čo v týchto dňoch prežívajú po psychickej stránke.
Kým pred tromi mesiacmi sme na farme v Lehote pod Vtáčnikom mohli priamo v maštali natáčať, dnes nás už do areálu nevpustili. Farma má viac ako sedemtisíc oviec. Sú tak najväčším chovateľom na Slovensku. V maštaliach sa starajú aj o takmer štyritisíc kusov hovädzieho dobytka.
„Veľmi veľmi ťažké, celé noci nespím, každú minútu len rozmýšľam, čo bude, čo príde. Stres, psychika, to totálne ničí, to je najväčšia škoda,“ opísal manažér Farmy Poľno Vtáčnik Daniel Frauenschuh.
Obavám farmárov zo šírenia slintačky a krívačky sa v relácii Správy venovala redaktorka STVR Ivana Ratkovská:
Rizikám sa podľa chovateľa nedá úplne vyhnúť. Denne prichádzajú na dvor dva kamióny – mliekarenský a s potravou.
Zvonku tiež musí prísť aj veterinár či inseminátor a tí navštevujú aj iné chovy. „Všetky opatrenia sme robili sami, čítali interné listy, čo poslal minister, pravda, ale my máme poradenstvo, čo treba robiť. Krízový plán, krízový manažment tu nemáme,“ povedal Frauenschuh.
Do dezinfekcie už investovali tisíce eur a jahňatá, ktoré nemôžu vyviesť do zahraničia, predstavujú stratu približne 60-tisíc eur. Dopady slintačky a krívačky už pociťujú aj malé farmy závislé od cestového ruchu a predaja z dvora.
„Menej ľudí príde, lebo sú presvedčení o tom, že už sa nedá vojsť, ale predaj ešte ako tak funguje. Táto farma je kontaktná, už sme mali nejaké školy zajednané, ktoré prídu na exkurziu, všetko sa to muselo zrušiť,“ povedala manažérka Farmy pod Vtáčnikom Janka Kováčiková.
Zvieratá sú teraz izolované od návštevníkov, dostanú sa k nim len ošetrovatelia. „V prvom rade táto robota musí baviť a keby zvieratá museli ísť preč, tak neviem. Na tejto farme je dobré, že tu robíme dva týždne, sme tu stále, odtiaľto neodchádzame,“ poznamenal ošetrovateľ zvierat Farmy pod Vtáčnikom Patrik Nev.
V stredu (26. 3.) schválená výnimka z opatrení štátneho veterinára pomôže farmárom chovajúcim zvieratá na mäso mimo ochranných území. Opäť ich môžu prepravovať na schválené bitúnky. Hospodárske zvieratá prevážané na bitúnok musia byť vyšetrené na slintačku a krívačku s negatívnym výsledkom.