Na hlavný obsah

Internetom sa šíria hoaxy o slintačke a krívačke: Podľa niektorých neexistuje, iní tvrdia, že je to pomsta z Bruselu

Na dezinformácie sme sa pozreli v rubrike Overovňa.

Internetom sa šíria hoaxy o slintačke a krívačke: Podľa niektorých neexistuje, iní tvrdia, že je to pomsta z Bruselu
Krava s teliatkom na farme v obci Kamenec pod Vtáčnikom. Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Slintačka a krívačka sú dve slová, ktoré vzbudzujú paniku medzi farmármi, veterinármi a kompetentnými úradmi. Situácia je veľmi vážna, ale nie pre všetkých. Na sociálnych sieťach sa vo veľkom píše, že ochorenie neexistuje.

Podľa šéfredaktora odborného portálu Infosecurity.sk Martina Hodása však týmto tvrdeniam chýbajú argumenty. „Toto a viacero ďalších tvrdení, stoja úplne na vode a nie sú pre ne absolútne žiadne dôkazy,“ povedal Hodás v rubrike Slovenského rozhlasu Overovňa.

Hoax podľa jeho slov v zásade vychádza zo skúseností z čias pandémie ochorenia COVID-19, keď si mnohí ľudia tiež mysleli, že ochorenie neexistuje alebo bolo vytvorené umelo.

Ďalšia skupina internetových diskutujúcich tvrdí, že slintačka a krívačka síce existujú, ale je to pomsta Európskej únie (EÚ). Dôvodom má byť, že sme „neposlušní a ideme proti prúdu“.

„Keďže sa nákaza vyskytla v Maďarsku a Slovensku, ľudia si domysleli, že ide o nejaký trest poslaný z Bruselu za našu neposlušnosť. Jediným z argumentov je, že nákaza sa neobjavila nikde inde, len u nás. Lenže to nie je pravda,“ povedal Hodás.

Už v januári sa slintačka a krívačka objavila aj v Nemecku. „To dezinformátori zamlčiavajú, lebo sa im to do tohto naratívu nehodí,“ dodal Hodás. Tento naratív, že nám sem úmyselne zavliekli slintačku a krívačku, šíri aj europoslanec Ľuboš Blaha (Smer-SD).

„Len na jeho Telegrame videlo statusy s týmto obsahom cez 45-tisíc ľudí. A to nehovorím
o zdieľaniach na iných sociálnych sieťach a v samotných dezinfomédiách, ktoré tieto tvrdenia prevzali,“ priblížil Martin Hodás.

Úrady aj politici sa k hoaxom nevyjadrujú

Na internete sa tiež zdieľajú tvrdenia, že vírus nie je až taký nebezpečný a vôbec nie je potrebné zabíjať celé chovy zvierat. „Slintačka a krívačka je závažná, akútna, horúčkovitá vírusová choroba, ktorá je zároveň vysoko nákazlivá,“ vysvetlil Hodás.

Dodal, že z minulosti vieme, že nákaza so sebou prináša obrovské ekonomické škody, a práve preto sa v rámci postupov pristupuje k drastickým riešením. V opačnom prípade by hrozilo, že nákaza sa roznesie oveľa viac, stratíme nad ňou kontrolu a následky budú katastrofálne.

Dalo sa očakávať, že verejnosť bude bombardovaná aj konšpiráciami a dezinformáciami. Podľa Hodása sa k nim však úrady, politici ani odborné autority oficiálne nevyjadrili.

„Štátna stránka Hoaxy a podvody sa tejto časti témy vôbec nevenuje. Na webstránke Štátnej veterinárnej a potravinovej správy k tomu tiež nič nenájdeme a jej Facebook je úplne prázdny. No a ministerstvo pôdohospodárstva mi na otázky k tejto téme nestihlo odpovedať, hoci som ich posielal už pred troma dňami,“ povedal Hodás.

Skonštatoval, že ani týždeň po vypuknutí nákazy v tejto téme zo strany štátu neprebieha žiadna strategická či krízová komunikácia.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko