Izrael v noci na utorok (18. 3.) uskutočnil rozsiahle vzdušné útoky v Pásme Gazy. O život prišli stovky ľudí, medzi nimi množstvo detí. Obnovené útoky majú podľa izraelského premiéra Benjamina Netanjahua presvedčiť palestínske hnutie Hamas k prepusteniu zvyšných rukojemníkov.
Izrael vyzval na evakuáciu
Izrael spustil vzdušné údery v noci na mnohých miestach Pásma Gazy, od severu cez mestá Gaza a Chán Júnis až po Rafáh na juhu. Svoj krok vopred konzultoval so Spojenými štátmi, ktoré ho podporili, uviedla hovorkyňa Bieleho domu.
Izraelská armáda obyvateľov viacerých oblastí na východe Pásma Gazy vyzvala, aby opustili svoje domovy a presunuli sa viac do centrálnej časti tejto palestínskej enklávy. Na sociálnych sieťach zverejnila mapu „nebezpečných bojových zón“, z ktorých by mali obyvatelia Pásma Gazy odísť.
Palestínski svedkovia pre agentúru Reuters uviedli, že izraelské tanky ostreľovali oblasti v Rafahu na juhu enklávy. Mnohé rodiny, ktoré sa po začiatku prímeria medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas vrátili do svojich oblastí, tak museli opustiť svoje domovy a zamieriť na sever do Chán Júnisu.
Ministerstvo zdravotníctva v Pásme Gazy oznámilo, že o život prišlo najmenej 404 osôb. Nemocnice v pásme podľa ministerstva ošetrili viac než 660 ľudí. Mnohé telá však mohli zostať uväznené pod troskami.
Dva zdroje z hnutia Hamas oznámili, že pri úderoch bol zabitý aj Mahmúd abú Watfa, ktorý stál na čele ministerstva vnútra. Popri polícii dohliadal na vnútornú bezpečnostnú službu Hamasu.
Netanjahu a izraelský minister obrany Jisrael Kac nariadili armáde „zasiahnuť silou“ proti Hamasu, ktorý pri doterajších rokovaniach nesúhlasil s prepustením ďalších rukojemníkov. Izrael to požaduje pre dohodnutie trvalého pokoja zbraní.
„V Gaze sa otvoria pekelné brány,“ povedal podľa webu denníka The Times of Israel (ToI) Kac, podľa ktorého dopadne na Hamas doteraz nevidená sila, ak neprepustí všetkých 59 zvyšných rukojemníkov.
Izraelské úrady z bezpečnostných dôvodov rozhodli, že v utorok zostanú zatvorené školy v oblastiach blízko hraní s Pásmom Gazy.
Predstaviteľ izraelskej armády vyhlásil, že vojsko židovského štátu povedie vzdušné údery tak dlho, ako to bude potrebné, a že nemusí zostať len pri nich. Cieľom dnešných útokov sú podľa neho predstavitelia Hamasu a jeho infraštruktúra.
Rozhodnutie izraelského premiéra Netanjahua „obnoviť vojnu je rozhodnutím obetovať väzňov okupácie a vyniesť nad nimi rozsudok smrti,“ uviedol vo vyhlásení člen politbyra Hamasu Izzat ar-Rišk. Izraelského premiéra zároveň obvinil, že obnovenie bojov mu slúži ako „záchranný čln“ určený na odvrátenie pozornosti od vnútropolitických kríz v Izraeli.
Izraelským útokom sa v Správach o 12.00 h venovala redaktorka Tamara Michalková:
O prímerí sa rokuje
Izrael a hnutie Hamas uzavreli 19. januára dohodu o prímerí, ktorá ukončila 15 mesiacov trvajúce boje. Tie sa začali predvlani v októbri po vpáde Hamasu do Izraela.
Prvá fáza prímeria sa skončila po 42 dňoch 1. marca, odvtedy až do dnes však Izrael siahal iba k ojedinelým úderom. Hamas v rámci dohody vymenilo 25 živých a osem mŕtvych rukojemníkov za takmer 2000 Palestínčanov väznených v Izraeli.
O druhej fáze teraz rokujú USA, Katar a Egypt v katarskom Dauhe. Ak sa podarí dohodnúť, mali by byť prepustení zvyšní rukojemníci, z Pásma Gazy by sa mali stiahnuť izraelské jednotky a mal by nastať trvalý mier.
Konflikt v Pásme Gazy sa začal po tom, ako ozbrojenci Hamasu a jeho spriaznených skupín pozabíjali 7. októbra 2023 na juhu Izraela na 1200 ľudí, väčšinou civilistov. Ďalších 251 uniesli ako rukojemníkov. Izraelská armáda podnikla odvetné údery.
Rodiny rukojemníkov volajú po prímerí
Príbuzní izraelských rukojemníkov, ktorých stále zadržiava palestínske teroristické hnutie Hamas, nové izraelské údery v Pásme Gazy kritizujú a volajú po návrate k prímeriu.
Rodiny vo vyhlásení, z ktorého citoval denník The Guardian, označili za podvod tvrdenia Izraela, že cieľom útokov je zvýšiť tlak na prepustenie zadržiavaných ľudí. Údery naopak podľa príbuzných ich životy ohrozujú.
„Tvrdenie, že vojna sa obnovuje kvôli prepusteniu rukojemníkov, je úplný podvod – vojenský tlak ohrozuje rukojemníkov a vojakov,“ uviedli. „Musíme sa vrátiť k prímeriu,“ vyzvali rodiny.
Izraelský krajne pravicový minister financií Bezalel Smotrič obnovenie vojenských operácií v Pásme Gazy privítal.
„Ako sme sľúbili,“ izraelská armáda sa vrátila do akcie „mohutným útokom na Pásmo Gazy s cieľom zničiť Hamas, vrátiť všetkých rukojemníkov a odstrániť hrozbu, ktorú predstavuje Pásmo Gazy pre izraelských občanov,“ napísal Smotrič na sociálnej sieti X.
OSN žiada obnovenie prímeria
Predstavitelia OSN označili izraelské údery za bezohľadné a za nočnú moru. Koordinátor OSN pre okupované palestínske územia Muhannad Hadi žiadal okamžité obnovenie prímeria. Na okamžité ukončenie bojov vyzval aj vysoký komisár OSN pre ľudské práva Volker Türk, ktorý útoky označil za nočnú moru.
Egyptské ministerstvo zahraničných vecí útoky odsúdilo a označilo za „jasné porušenie prímeria“. Káhira vyzvala medzinárodné spoločenstvo, aby okamžite konalo a zastavilo izraelskú agresiu voči Pásmu Gazy.