Týždeň písomných maturít vo štvrtok (13. 3.) pokračoval testami z matematiky. Zvolilo si ju 12 percent študentov – najviac na gymnáziách. Podľa zamestnávateľov je to málo. Ministerstvo školstva aj preto pripravuje v maturitách zmeny.
Na bilingválnom gymnáziu v Bratislave z matematiky maturovalo 30 percent študentov. „Maturita z matematiky mi otvára dvere ísť študovať veľkú škálu technických a iných predmetov,“ hovorí maturant Filip.
Matematika je jediný voliteľný predmet, ktorý má písomnú aj ústnu časť. To zvyšuje jej náročnosť. Problémom podľa pedagogičky môže byť aj koncept maturít. To, čo sa deti v škola naučia, im stačiť nemusí.
Maturite z matematiky sa v Správach venovala redaktorka Natália Krížová:
„Dosiahnuť maturitnú úroveň s časovou dotáciou a so spôsobmi výuky, ktoré sú designované na ten základ, sa mne osobne zdá nemožné,“ vysvetľuje vedúca oddelenia Prírodných vied na Bilingválnom gymnáziu C. S. Lewisa Michaela Velanová.
Kým u nás maturitu z matematiky nepožadujú ani všetky technické univerzity, v zahraničí je, naopak, zásadná. „Aj školy tých, ktorí idú študovať psychológiu, medzinárodné vzťahy, alebo právo, vyžadujú od našich študentov aby mali maturitu z matematiky,“ objasňuje riaditeľ Bilingválneho gymnázia C. S. Lewisa Peter Figeľ.
Neobsadené pracovné miesta
Len 25 percent absolventov stredných škôl si však vyberie technicky zamerané vysoké školy. Priemysel pritom ponúka 70-tisíc neobsadených pracovných miest.
„Za priemysel hovoríme, že o 10 až 20 rokov budú ľudia, ktorí budú mať dobré znalosti z matematiky, dvoj až trojnásobne ocenení oproti tým, ktorí matematiku vedieť nebudú,“ hovorí generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy Andrej Lasz.
Momentálne je povinná maturita z matematiky iba na matematických gymnáziách. „Chceme v krátkom čase dať povinnú maturitu aj na gymnázia informatického zamerania. V nejakom čase to chceme samozrejme rozšíriť najmä na gymnáziá všetkého typu a stredné priemyselné školy, čo bude úplne nový typ škôl, ktorý tu nemáme a technické stredné odborné školy,“ dodáva minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD).
Prvé ministerstvom plánované zmeny v maturitách by sa podľa Tomáša Druckera mohli uskutočniť už v priebehu piatich rokov.