Izraelská armáda v sobotu (22. 3.) uviedla, že zasiahla niekoľko oblastí na juhu Libanonu v Libanone v reakcii na odpálenie rakiet z tejto krajiny na Izrael. Podľa libanonskej tlačovej agentúry (NNA) pri izraelských útokoch zahynuli dve osoby a osem ďalších utrpelo zranenia.
Armáda ráno oznámila, že pri svojich hraniciach na severe Izraela zachytila tri rakety vypálené z libanonskej oblasti. Podľa agentúry AP ide o najväčšie útoky od začiatku prímeria v Libanone, ktoré vstúpilo do platnosti 27. novembra 2024. Obe strany sa však po celý čas obviňujú z jeho porušovania.
„V reakcii na vystrelenie rakiet na Izrael, ku ktorému došlo dnes ráno, premiér Benjamin Netanjahu a minister obrany Jisrael Kac nariadili (armáde), aby rázne zasiahla proti desiatkam teroristických cieľov v Libanone,“ uviedla izraelská armáda vo svojom vyhlásení.
Raketový útok na Izrael je podľa armády „hrubým porušením dohôd medzi Izraelom a Libanonom a priamou hrozbou pre izraelských občanov“, informuje portál The Times of Israel (TOI). Armáda následne vyhlásila, že zasiahla „desiatky raketometov Hizballáhu a veliteľské centrum, z ktorého teroristi Hizballáhu operovali v južnom Libanone“.
NNA s odvolaním na libanonské ministerstvo zdravotníctva informovala, že najnovšie útoky si vyžiadali dve obete a osem zranených. Medzi zranenými sú aj dve deti. Dočasné sily OSN v Libanone (UNIFIL) vyjadrili znepokojenie nad stupňujúcim sa násilím.
K útoku sa zatiaľ nik neprihlásil
„Armáda na ranné útoky tvrdo odpovie,“ uviedol náčelník generálneho štábu izraelskej armády Ejal Zamir, ktorý zvolal schôdzku na posúdenie situácie. „Libanon nesie zodpovednosť za dodržiavanie dohody o prímerí,“ zdôraznil.
Armáda však uviedla, že stále zisťuje, kto je za dnešný cezhraničný útok zodpovedný. Hizballáh medzičasom uviedol, že nenesie zodpovednosť za vypálenie rakiet na Izrael. Obvinenie Izraela označil za „zámienky pre pokračujúce útoky na Libanon“.
Izraelská armáda ráno oznámila, že protivzdušná obrana zachytila tri z najmenej piatich rakiet odpálených z Libanonu zhruba šesť kilometrov severne od hraníc s Izraelom. Dve tak zrejme dopadli ešte na území Libanonu. Podľa Reuters ide o druhý cezhraničný útok od uzavretia prímeria.
Izraelský armádny rozhlas potom uviedol, že armáda odpovedala delostreleckou paľbou. Tá podľa libanonskej štátnej tlačovej agentúry NNA zasiahla dve obce na juhu Libanonu, ďalšie tri dediny sa potom stali terčom vzdušných úderov izraelského letectva.
Libanonský premiér Naváf Salám varoval pred rizikom obnovenia vojenských operácií na juhu krajiny. Podľa neho by to mohlo zatiahnuť Libanon do „novej vojny s katastrofálnymi následkami“.
„Musia sa prijať všetky bezpečnostné a vojenské opatrenia, aby sme preukázali, že o otázkach vojny a mieru rozhoduje iba libanonský štát,“ uviedol premiér vo vyhlásení, ktoré vydala jeho kancelária.
Hamas pri moci
Hnutie Fatah palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása v sobotu vyzvalo militantné hnutie Hamas, aby sa vzdalo moci, a zabezpečilo tak „existenciu“ Palestínčanov v Pásme Gazy.
„Hamas musí prejaviť súcit s Gazou, jej deťmi, ženami a mužmi,“ uviedol hovorca Fatahu v správe, ktorú zaslal agentúre AFP. Zároveň v nej vyzval militantné hnutie, aby „odstúpilo od vládnutia a plne si uvedomilo, že nadchádzajúci boj povedie ku koncu existencie Palestínčanov“, pokiaľ zostane pri moci.
Hamas prevzalo moc v Pásme Gazy v roku 2007 od Palestínskej samosprávy ovládanej Fatahom. Následné pokusy o zmierenie oboch strán zlyhali.
Dohoda o prímerí
Podľa dohody o prímerí, ktorú na konci vlaňajšieho novembra sprostredkovali Spojené štáty a Francúzsko medzi Izraelom a libanonskou vládou, nemá mať Hizballáh v južnom Libanone žiadne zbrane. Izraelské sily aj ozbrojenci Hizballáhu sa mali z oblasti postupne stiahnuť a nahradiť ich mala libanonská armáda a jednotky OSN.
Dohoda tiež stanovuje, že libanonská vláda zodpovedá za likvidáciu všetkej vojenskej infraštruktúry v južnom Libanone a za zhabanie všetkých nepovolených zbraní.
Prímerie ukončilo dva mesiace intenzívneho izraelského bombardovania pozícií Hizballáhu v celom Libanone a v stanovenej lehote tiež pozemnú operáciu izraelskej armády na juhu krajiny. Ustalo tiež predchádzajúce takmer každodenné ostreľovanie severu Izraela zo strany Hizballáhu. Obe strany sa však navzájom obviňujú, že dohodu neplnia v plnom rozsahu.
Izrael tvrdí, že Hizballáh na juhu stále udržiava vojenskú infraštruktúru. Zatiaľ čo Libanon a Hizballáh vinia Izrael z okupácie libanonskej pôdy, keď pokračuje v čiastkových leteckých úderoch a ponechal vojakov na piatich strategických stanovištiach blízko hraníc.
Izrael tento týždeň ukončil dva mesiace trvajúce prímerie v Pásme Gazy. Obnovil na tomto palestínskom území rozsiahle údery i pozemnú operáciu vo vojne, ktorú tu vedie proti palestínskemu teroristickému hnutiu Hamas v odvete za jeho teroristický útok na južný Izrael zo 7. októbra 2023. Hizballáh vtedy začal deň nato na podporu Hamasu ostreľovať obce na severe Izraela.