Na hlavný obsah

Nová transakčná daň začne platiť už čoskoro. Koho sa týka a na čo si majú dať podnikatelia pozor?

Daň sa začne vyberať od apríla 2025.

Nová transakčná daň začne platiť už čoskoro. Koho sa týka a na čo si majú dať podnikatelia pozor?
Ilustračná snímka, Foto: Unsplash

Už čoskoro začne platiť nová transakčná daň, ktorá ovplyvní podnikanie mnohých Slovákov. Podnikatelia majú posledné týždne na prípravu. Najdôležitejším krokom je zriadenie podnikateľského účtu, cez ktorý budú musieť vykonávať všetky finančné transakcie. Zákon im prikazuje si ho zriadiť do 31. marca.

Daň z finančných transakcií zaťaží platby odchádzajúce z bankových účtov fyzických osôb – podnikateľov a právnických osôb.

Týkať sa teda bude bankových prevodov ako sú úhrady faktúr, vyplácanie čistých miezd, splátky úverov a lízingu, výbery hotovosti či používanie platobných kariet. Jednoducho povedané, pri úhrade výdavku z firemného účtu zaplatíte okrem samotnej sumy aj transakčnú daň štátu.

Koho na nová daň týka, čo to pre vás znamená a na čo si dať pozor? Prinášame vám odpovede na najčastejšie otázky.

Koho sa daň týka?

  • Fyzických osôb – podnikateľov (napr. živnosti, slobodné povolania a ďalšie)
  • Právnických osôb (napr. s.r.o., akciové spoločnosti a ďalšie)
  • Organizačných zložiek zahraničných osôb, ktoré majú sídlo alebo miesto podnikania na Slovensku a platobný účet v banke so sídlom na Slovensku, resp. ktoré vykonávajú svoju činnosť na Slovensku.

Zákon vyníma z okruhu daňovníkov Sociálnu poisťovňu, rozpočtové a príspevkové organizácie, obce a vyššie územné celky a ich rozpočtové a príspevkové organizácie. Medzi ďalšie výnimky patria niektoré subjekty neziskového sektora, organizácie cestovného ruchu a turistické informačné centrá. 

Odkedy je daň platná?

Zákon platí od januára 2025, ale daň sa začne vyberať od apríla 2025.

Aká je výška dane?

Sadzbe dane je 0,4 percenta pre bezhotovostné transakcie, maximálne však 40 eur na transakciu. Túto sumu podnikateľ dosiahne pri platbe za 10-tisíc eur. Ak by bola faktúra napríklad za 11-tisíc eur, daň bude stále vo výške 40 eur.

Daň bude platiť aj pri výbere hotovosti. Sadzba je v tomto prípade vo výške 0,8 percenta bez horného limitu.

Poplatku sa nevyhnú ani platobné karty, v tomto prípade sú to dve eurá ročne za každú použitú platobnú kartu.

Pri prevodoch v rámci účtov jedného klienta sa daň neaplikuje, musia však byť vedené v jednej banke.

Ako sa transakčná daň zráža?

Ak máte podnikateľský účet v slovenskej banke, všetko prebehne automaticky a o nič sa nemusíte starať. Informáciu o výške dane nájdete v mesačnom výpise k vášmu podnikateľskému účtu.

Je podnikateľský účet povinný?

Áno, ak to daňovník či podnikateľ nestihne do 31. marca 2025, daňový úrad mu môže dať pokutu od 30 do 3 000 eur.

Potrebujete na založenie účtu výpis zo živnostenského registra?

Podmienky bánk na zriadenie podnikateľského účtu sa líšia. Niektoré požadujú doklad o podnikateľskej činnosti či výpis zo živnostenského registra. Iným bankám stačí občiansky preukaz. Ministerstvo vnútra odporúča podnikateľom si to preveriť v konkrétnych bankách.

Musím si vybaviť podnikateľský účet, aj keď mám pozastavenú živnosť?

Ak máte pozastavenú živnosť, nevykonávate podnikateľskú činnosť a nerealizujete finančné transakcie súvisiace s podnikaním, nemáte povinnosť si po účinnosti zákona zriadiť podnikateľský účet.

Pokiaľ by ste však počas obdobia pozastavenej živnosti vykonali finančné transakcie spojené s podnikateľskou činnosťou, tieto by podliehali dani z finančných transakcií. Ak by boli tieto transakcie realizované z iného ako transakčného účtu, stali by ste sa platiteľom dane z finančných transakcií, čím by na vás prešli všetky povinnosti vyplývajúce zo zákona o dani z finančných transakcií.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika