Nové 25-percentné clo na dovoz áut do USA sa dotkne celej slovenskej ekonomiky a nie iba samotnej automobilovej výroby. Hovoria o tom viacerí ekonómovia.
Podľa Zväzu automobilového priemyslu SR však napriek obavám by pracovné miesta vo fabrikách nemali byť v ohrození.
Novým americkým clám sa v relácii Rádiožurnál venoval redaktor Rastislav Dubovský:
Studená sprcha pre výrobcov áut na Slovensku, ale aj subdodávateľské reťazce a ďalšie firmy, ktoré sa priamo aj nepriamo spájajú s automobilovým priemyslom, prišla oznámením, že USA uvalia na dovoz áut clo vo výške 25 percent, a to už od 2. apríla.
Martin Hošták z Republikovej únie zamestnávateľov hovorí o možných dopadoch na zamestnanosť. „Tisíce pracovných miest budú v ohrození. Nielen priamo u producentov automobilov, ale aj u subdodávateľov celej logistike a v celom ekosystéme, ktorý je napojený na automobilový priemysel,“ vysvetlil.
Pavol Prepiak zo Zväzu automobilového priemyslu SR si nemyslí, že panika je na mieste. Podľa neho radikálne protiopatrenia zo strany Európskej únie by rozpútali nikam nevedúcu obchodnú vojnu.
„Týka sa to dvoch automobiliek, je to bratislavský Volkswagen a nitriansky Jaguar Land Rover. Ale nemusí to znamenať automaticky prepúšťanie. Celá produkcia sa delí na štyri zmeny. Hovoríme o dopade na jednu zmenu, ktorá by sa možno v nejakých prípadoch mohla zredukovať,“ povedal.

Dopady na slovenskú ekonomiku
Ekonómovia zdôrazňujú, že myslieť si, že americké clo na dovoz automobilov bude mať vplyv len na exportérov áut, je naivita.
Naša ekonomika je otvorená, všetky jej segmenty previazané. Výkonný riaditeľ úseku menovej politiky Národnej banky Slovenska Michal Horváth hovorí o možných dosahoch na slovenskú ekonomiku, ak by sa rozbehli veľké colné vojny medzi USA zvyškom sveta.
„Kumulatívne do roku 2027. Rozsiahla plošná obchodná vojna cez tri miliardy eur by naša ekonomika trpela, ak by sme zažili takú silnejšiu verziu obchodných vojen. Výrazne by to oslabilo našu exportnú aktivitu. Tam by bol ten výpadok dokonca až na úrovni okolo päť miliárd eur,“ skonštatoval Horváth.
Ekonómovia upozorňujú, že brániť sa proti americkým clám rovnakými alebo ešte agresívnejšími protiopatreniami, môže ekonomickú situáciu ešte viac zhoršiť.
Novým americkým clám sa v relácii Správy venoval redaktor Filip Jackuliak: