Na hlavný obsah

Obvineného juhokórejského prezidenta prepustili na slobodu, prokurátori sa proti rozhodnutiu neodvolali

Prezident ostáva naďalej suspendovaný z funkcie.

Obvineného juhokórejského prezidenta prepustili na slobodu, prokurátori sa proti rozhodnutiu neodvolali
Suspendovaný juhokórejský prezident Jun Sok-jol. Foto: TASR/AP

Juhokórejský prezident Jun Sok-jol v sobotu (8. 3.) opustil väznicu, informujú tlačové agentúry. Jeho prepustenie v piatok (7. 3.) nariadil súd a prokurátori sa proti tomu už neodvolali. Prezident ostáva naďalej suspendovaný z funkcie. Zatykač na neho vydali v decembri po vyhlásení stanného práva.

Súd v juhokórejskej metropole Soule v piatok vyhovel žiadosti prezidentových obhajcov o zrušenie zatykača. Pripravil tak pôdu pre jeho prepustenie. Juna ako prvého juhokórejského prezidenta zatkli pri výkone svojej funkcie a vo väzbe ho držali od 15. januára.

Súd vyhovel námietke ohľadom nezákonnosti vyšetrovania, ktoré protikorupčný úrad vykonával v súvislosti s Junovým obvinením zo vzbury.

Zosadeného prezidenta v jeho rezidencii 15. januára zadržal Úrad pre vyšetrovanie korupcie v radoch lídrov (CIO) a vzal ho do väzby. Súd vyhovel Junovej žiadosti o prepustenie preto, lebo zákonná lehota jeho formálneho zadržania uplynula ešte predtým, ako ho prokuratúra 26. januára obvinila zo vzbury.

Televízne zábery ukázali, ako Jun po opustení väzby máva a hlboko sa klania svojim priaznivcom, ktorí skandovali jeho meno a mávali juhokórejskými a americkými vlajkami.

„Predovšetkým by som chcel poďakovať súdu za jeho odvahu a odhodlanie napraviť nezákonnosť,“ uviedol Jun vo vyhlásení. Svojich priaznivcov, ktorí držia hladovku za jeho prepustenie, zároveň požiadal, aby ju ukončili.

V Soule sa v sobotu zišlo asi 38-tisíc Junových priaznivcov, zatiaľ čo proti nemu demonštrovalo zhruba 1 500 ľudí. S odvolaním sa na neoficiálne policajné odhady to uviedla tlačová agentúra Jonhap.

Politická kríza v J. Kórei

Politická kríza v Južnej Kórei vypukla vlani 3. decembra, keď Jun vyhlásil stanné právo pre údajné sympatie opozície k Severnej Kórei. Len o niekoľko hodín neskôr sa však proti prezidentovmu kroku postavil parlament a výnimočný stav nakoniec zrušila vláda. Opozíciou ovládaný parlament Juna 14. decembra zbavil prezidentských právomocí.

O zotrvaní prezidenta vo funkcii alebo o jeho odvolaní rozhoduje jeho Ústavný súd. Ten prvýkrát zasadol 27. decembra a posledné, jedenáste vypočutie ohľadom vyhlásenia stanného práva sa konalo 25. februára.

Osemčlenný ústavný súd má konečný verdikt oznámiť tento mesiac. Ak sa najmenej šiesti sudcovia zhodnú na Junovom odvolaní z funkcie, musia sa do 60 dní konať nové prezidentské voľby.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet