Na hlavný obsah

Obyvatelia Nových Zámkov majú už rok problém s havranmi. Prekáža im špina a hluk

Obrátili sa aj na ministerstvo životného prostredia.

Obyvatelia Nových Zámkov majú už rok problém s havranmi. Prekáža im špina a hluk
Kŕdeľ havranov na strome. Foto: TASR/Milan Kapusta

Obyvateľov Nových Zámkov už rok obťažujú havrany. Prekáža im najmä hluk a znečistenie. Samospráva podala na ministerstvo žiadosť o udelenie výnimky na plašenie či likvidáciu havraních hniezd. Proces skomplikovali občianski aktivisti.

Mesto sa snažilo situáciu vyriešiť už minulý rok v apríli. „Mesto Nové Zámky sa obrátilo na ministerstvo životného prostredia so žiadosťou o udelenie výnimky na plašenie, likvidáciu alebo iný spôsob riešenia havranov,“ vysvetlila hovorkyňa Nových Zámkov Petronela Bernáth.

Envirorezort samospráve výnimku udelilo. Proti rozhodnutiu však podalo odvolanie košické Občianske Združenie Nufia. Celý proces sa tak administratívne skomplikoval a časovo natiahol.

„Ministerstvo životného prostredia postúpilo celý prípad osobitnej Komisii ministerstva životného prostredia. Mesto teda čaká, ako táto Komisia rozhodne,“ pokračuje hovorkyňa.

„Občianske združenie v podanom rozklade iba uviedlo, že s vydaným rozhodnutím nesúhlasí v časti povolenia výnimky. Žiadne konkrétne dôvody ani námietky v rozklade však neuviedlo,“ píše sa v stanovisku ministerstva.

Problémom s havranmi sa v Správach venovala redaktorka Marína Opálková:

Čakali doteraz

Občianske združenie nereagovalo ani na naše otázky. Novozámčania tak museli na konečné rozhodnutie čakať až doteraz. Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nom. SNS) už podpísal rozhodnutie v odvolacom konaní, ktoré umožní samospráve počas marca a apríla havrany plašiť.

Ochranári tieto rozhodnutia považujú za nesystémové a neúčinné. „Z iných miest v rámci Nitrianskeho kraja máme skúsenosti, že keď sa takto zasahuje do kolónií, tie sa potom rozdrobia, častokrát na viacero desiatok menších kolónií a obsadia celé mestá. Problém potom nie je lokálny, ale celoplošný,“ hovorí ornitológ Ján Gúgh.

Keďže havrany sme podľa odborníkov vyhnali z ich pôvodných poľnohospodárskych oblastí, a prispieva k tomu aj pytliactvo, trvalo by roky vrátiť ich do prirodzeného prostredia. Preto si niektorí skúšajú na okrídlených susedov zvyknúť.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny