Na hlavný obsah

Počet ochorení obličiek na Slovensku každý rok rastie. Nefrológ vysvetlil, prečo sa im hovorí tichý zabijak

Na 13. marca pripadá svetový deň obličiek.

Počet ochorení obličiek na Slovensku každý rok rastie. Nefrológ vysvetlil, prečo sa im hovorí tichý zabijak
Na ilustračnej snímke model obličky. Foto: Unsplash

Počet obličkových ochorení na Slovensku, ako aj na celom svete, medziročne stúpa. Hovorí sa im aj tichý zabijak, keďže príznaky sa takmer neprejavujú. Podľa štatistík táto tichá choroba nebolí, no ohrozuje každého piateho muža a každú štvrtú ženu. Viac informácií o týchto ochoreniach poskytol nefrológ Martin Demeš.

Nešpecifické príznaky

Chronické ochorenie obličiek má päť štádií, vysvetlil lekár. „Zákerné je na tom to, že väčšina príznakov je takých nešpecifických,“ povedal. Najmä v tom prvom-druhom štádium človek ani nevie, že by niečo mohol mať. Toho dokladom je, že asi každý desiaty občan SR má obličkové ochorenie, či o tom vie, alebo nevie,“ povedal.

Nefrológovia podľa jeho slov sledujú približne 155-tisíc ľudí chorých na obličky. „Odhaduje sa, že asi 500- až 600-tisíc nie je vôbec podchytených,“ povedal. Príznaky môžu byť aj nešpecifické pre obličky, ako znížená výkonnosť, únava, pobolievanie hlavy.

Medzi rizikové faktory patrí vyšší vek. „Najväčšou rizikovou skupinou sú však pacienti s cukrovkou druhého typu,“ povedal odborník. „Tvoria približne 40 percent ľudí, ktorí sú chorí na obličky v ambulanciách, ale aj už so zlyhanými obličkami na dialýze,“ spresnil. Ďalšia veľká skupina sú pacienti s vysokým krvným tlakom a s obezitou.

Celý rozhovor s nefrológom Martinom Demešom sme odvysielal v Ranných správach

Dialýza a transplantácia

Upozornil, že 20 až 30 pacientov príde na dializačný program „z ulice“. Vysvetlil, že pacient s malými príznakmi často príde na jedno vyšetrenie, kde však zistí, že má „definitívne, terminálne zlyhávanie“.

Takýto pacienti sú sledovaní a liečený v dialyzačných centrách. „Na Slovensku je približne 3 500 pravidelne dialyzovaných pacientov na hemodialýze v centrách,“ povedal. Je však aj možnosť liečiť pacientov doma prostredníctvom peritoneálnej dialýzy. „Otvára sa nová kapitola, domáca hemodialýza, ktorú by sme práve v týchto mesiacoch či v tomto roku mohli zaviesť,“ oznámil.

Ďalšou možnosťou v prípade zlyhania obličiek je transplantácia. Na Slovensku ju vykonávajú v štyroch centrách. „Taká norma by bola okolo 40 transplantácií na milión obyvateľov ročne,“ povedal Demeš. „My sme na úrovni okolo 25,“ uviedol. Zhodnotil, že program sa pekne rozvíja a zlepšuje každým rokom.

Pozor aj na voľnopredajné lieky

V oblasti prevencie je prvým krokom normálna životospráva, úprava jedálnička, vzdanie sa zlozvykov, udržiavanie optimálnej telesnej hmotnosti. Demeš tiež upozornil, že mnohé voľnopredajné lieky môžu ľuďom pokaziť obličky. Rizikové skupiny by si mali dávať obzvlášť pozor na príjem soli.

„Oblička je takým svedomím nášho starania sa o celé telo,“ vyhlásil. Pripomenul, že pri príležitosti svetového dňa obličiek, ktorý pripadá na 13. marca, je väčšina nefrologických ambulancií otvorená a robí vyšetrenia aj v rámci kampane. Dodal, že vyšetrenie obličiek je zahrnuté aj v preventívnej prehliadke.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko