Slovenské automobilky sa pripravujú na americké clá, 25-percentná prirážka bude platiť nie len na autá, ale aj náhradné diely. Slovensko by tak mohlo byť podľa Národnej banky medzi najohrozenejšími krajinami Európy. Problémy môžu mať, podľa Zväzu automobilového priemyslu, aj výrobcovia komponentov do áut.
Nová colná politika Donalda Trumpa príde do platnosti postupne. Druhého apríla začnú platiť clá na autá a v máji zase na diely. Vplyv to bude mať vplyv na výrobu v celej Európe.
Dopadu ciel D. Trumpa na slovenskú ekonomiku sa v relácii Správy venoval redaktor STVR Boris Novotňák:
„Na Slovensku budeme tieto dopady cítiť predovšetkým sekundárne a môže dochádzať k znižovaniu objednávok našich dodávateľov, ktorý dodávajú do automobiliek v Nemecku alebo vo Francúzsku,“ ozrejmil generálny sekretár Zväzu automobilového priemyslu Viktor Marušák.
Problémy preto môže mať aj Slovenská ekonomika. „Podľa našich prepočtov by väčšia obchodná vojna takmer mohla vymazať celý rast ekonomiky v budúcom roku,“ upozornil hlavný ekonóm Národnej banky Slovenska Michal Horváth.
Slovensko by sa tak mohlo podľa NBS ocitnúť medzi najzraniteľnejšími krajinami Európy. Colná vojna sa totiž bude týkať nielen automobiliek, ale aj iných odvetví priemyslu. Minister práce preto už teraz plánuje riešenie.
Pripravujú krízový scenár
„V prípade, že by tieto clá naozaj začali fungovať a poškodzovať našu ekonomiku, najmä automobilový priemysel, tak my už pripravujeme nejaký krízový scenár aj z hľadiska zamestnanosti na ministerstve práce. Ale ten by som rád predstavil, keď už k tej situácii naozaj dôjde,“ vyhlásil minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD).
Opozícia pripomína, že Slovensko je dlhodobo orientované na jeden druh priemyslu, čo je podľa nich chyba. Navrhuje, aby sme sa venovali rozvoju iných druhov priemyslu.
„Na to, aby sa vláda mohla konečne koncepčne venovať týmto veciam, potrebuje dlhodobú hospodársku politiku. Žiaľ, nemáme tu politiku na 10-15-20 rokov dopredu. Ak by sme ju mali, tak by sme vedeli, kam sa zhruba máme uberať,“ skonštatoval podpredseda Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti Jozef Hajko.
Premiér vidí riešenie v pomoci od Európskej únie. Na sociálnej sieti povedal, že pred zbrojením by radšej uprednostnil podporu automobilového priemyslu. Nedávno sa o zmier s USA v mene Európy pokúšal aj eurokomisár pre obchod a ekonomickú bezpečnosť Maroš Šefčovič.
„Je pravda, že misia eurokomisára Maroša Šefčoviča do Washingtonu nepriniesla žiadaný efekt. Avšak umožnila nám nadviazať vzájomné vzťahy a prejaviť náš názor, ktorý je striktne proti zavádzaniu ciel. Protiopatrenia nie sú pre nikoho dobrým riešením,“ uviedol hovorca Európskej komisie pre obchod a clá Olof Gill.