Na hlavný obsah

Počet detských pacientov so psychickými problémami rastie, varuje detská psychiatria v Prešove

V období počas troch rokov ich počet stúpol o 53 percent.

Počet detských pacientov so psychickými problémami rastie, varuje detská psychiatria v Prešove
Ilustračné foto - detská psychiatrická klinika. Foto: STVR

Oddelenie detskej psychiatrie Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) J. A. Reimana v Prešove postupne zaznamenáva zvyšujúci sa počet hospitalizovaných aj ambulantne ošetrených detských psychiatrických pacientov. Primárka oddelenia Martina Patúšová uviedla, že napríklad počet hospitalizácií v roku 2024 oproti roku 2021 vzrástol o 53 percent.

Medzi najčastejšie diagnózy podľa jej slov patria rôzne formy porúch správania, depresívne a depresívno-úzkostné poruchy so samovražednými myšlienkami a konaním. „Napríklad stavy po nadmernom užití liekov so samovražedným úmyslom a hyperkinetické poruchy (ADHD). Súbežne s týmito diagnózami sa vyskytuje škodlivé užívanie psychoaktívnych látok (drog) a často aj sebapoškodzovanie,“ uviedla primárka.

Doplnila, že v menšom počte sú zastúpené poruchy príjmu potravy (mentálna anorexia), autistické poruchy a psychotické stavy.

Ako pokračovala, zákaz predaja polosyntetických kanabinoidov od minulého roka vítajú. „Avšak podľa mojich posledných informácií, konkrétne v Prešove, sú naďalej v dvoch obchodných centrách voľne dostupné automaty s uvedenými produktami,“ povedala Patúšová.

Výkyvy v počte pacientov po zákaze predaja nezaznamenali, celkovo však podľa primárky narastá počet detí s inou základnou psychiatrickou diagnózou, kde je zároveň prítomné experimentovanie, škodlivé užívanie, respektíve závislosť od psychoaktívnych látok alebo sú prítomné nelátkové závislosti.

Čo sa týka osvety, pri deťoch, mládeži a závislostiach je podľa Patúšovej kľúčová takzvaná primárna prevencia.

„To znamená osveta a preventívne programy tematiky užívania drog aj nelátkových závislostí s centrovaním hlavne do školského prostredia. Zistilo sa, že oveľa väčší význam ako jednorazové aktivity, brožúry, plagáty a spontánne diskusie majú viaczložkové štruktúrované programy na interaktívnej báze a práca v skupine s väčším počtom sedení,“ vysvetlila primárka.

U jedincov sa tak podľa nej posilňujú vzťahy s rovesníkmi, asertivita, sociálne zručnosti, podporujú sa študijné návyky a úspechy, a tým sa u nich podporuje a pestuje „odolnosť“ voči drogám a protidrogové postoje.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny