Pracujúce ženy na Slovensku sú v technických a IT oblastiach v menšine oproti mužom. Podľa štatistického úradu takmer 70 percent ekonomicky aktívnych žien je zamestnaných. Viac ako pätina sa realizuje vo verejnom živote. Ženské kolektívy prevládajú aj v zdravotníctve a školstve.
Podľa Moniky Uhlerovej, riaditeľky Konfederácie odborových zväzov, má v ekonomicky aktívnom veku vysokoškolské vzdelanie viac ako 20 percent mužov a 30 percent žien. Napriek tomu sú pracovné oblasti ako IT sektor, v ktorých stále prevažujú muži.
„Pracujem ako softvérová vývojárka v slovenskej firme, ktorá vyrába roboty, ktoré vybavujú autonómne objednávky v skladoch,“ priblížila inžinierka IT firmy Brightpick Mária Solárová.
O ženách pracujúcich v technických a IT oblastiach zisťovala viac v relácii Správy :24 redaktorka Dominika Welterová:
„Priamo v mojom tíme som jediná žena, v rámci širšieho tímu mám ešte jednu kolegyňu, ale samozrejme v tejto softvérovej oblasti je žien veľmi málo. Ale cítim sa dobre v tomto prostredí, ja mám len dobrú skúsenosť,“ dodala.
Pre ženy môže byť ťažké urobiť prvý krok do IT sveta ovládaného prevažne mužmi. Aj práve z tohto dôvodu Mária Solarová, softvérová inžinierka, organizovala programátorské kurzy najmä pre ženy.
„Práve z toho dôvodu, že keď niekto niekam príde, do nejakej veľkej skupiny, a ten človek je jediný iný, tak to môže byť zastrašujúce. Z toho dôvodu sme v minulosti organizovali, aj ja sama, kurzy programovania,“ ozrejmila Solárová.
Ženy v jadrových elektrárňach
Jadrová bezpečnosť a fyzická bezpečnosť v jadrových elektrárňach – Marta Žiaková vidí v týchto oblastiach výbornú príležitosť na uplatnenie žien.
„Ženy bývajú často precíznejšie, viac sa venujú detailom a má to význam pri posudzovaní niektorých bezpečnostných stránok,“ zhodnotila predsedníčka Úradu jadrového dozoru SR Marta Žiaková.
Žien v jadrovej energetike je stále málo. Podľa predsedníčky Úradu jadrového dozoru SR Marty Žiakovej za to môže aj fakt, že šikovnosť v technických predmetoch je automaticky viac prisudzovaná chlapcom.
„Na Slovensku panuje vo všeobecnosti názor, že dievčatá nemôžu vedieť matematiku, dievčatá nemôžu vedieť fyziku. Ale myslím, si že to nie je celkom pravda, pretože na základnej škole určite dosahujú asi lepšie výsledky v tejto oblasti a naozaj ich stačí len podporiť,“ poznamenala Žiaková.
Riaditeľku Technického a skúšobného ústavu stavebného a profesorku na Slovenskej technickej univerzite Zuzanu Sternovú priviedlo k technike rodinné prostredie.
„Keď máme kvalitné vnútorné prostredie v budovách a primerané teplo, primerané podmienky, tak sú ľudia uvoľnenejší, veselší a zdravší. Musím povedať, že toto bolo súčasťou môjho rozhodnutia. Ja si myslím, že technika je progres, technika je nesmierne spojená s inováciami a nakoniec, všetka táto činnosť je ženám príslovečná,“ povedala Sternová.
Medzinárodný deň žien v sobotu (8. 3.) podľa štatistického úradu oslavujú skoro tri milióny slovenských žien a dievčat.