Pre slintačku a krívačku zatvorili všetky zoologické záhrady na Slovensku. Keďže verejnosť ich navštevovať nemôže, prichádzajú o peniaze. Od štátu očakávajú kompenzácie.
Prázdne parkoviská, zábrany či dezinfekcia áut aj zamestnancov. Takto to vyzerá v košickej ZOO. Rátať tu začínajú aj straty. Situácia je o to horšia, že zoologická záhrada bola zatvorená aj na prelome rokov. Vtedy pre vtáčiu chrípku.
„My sa už dnes musíme zamýšľať nad tým, čo vypustíme z naplánovaných aktivít alebo z naplánovaných opráv,“ priblížil riaditeľ ZOO Košice Erich Kočner. Dodal, že si nevie predstaviť, že by museli znížiť ľuďom platy alebo prepúšťať.
Zoologickú záhradu v Spišskej Novej Vsi plánovali otvoriť 1. apríla. Namiesto toho však po prepuknutí slintačky a krívačky museli zatvoriť aj tento pavilón, kde chovajú ryby a plazy.
Na situáciu v zoologických záhradách sa v Správach z regiónov pozreli redaktori Ondrej Behún, Marie Balážová Melníková a Diana Murdziková:
„Aj tento sa nachádza v areáli záhrady, čiže aj tento sme už dňom 21. marca museli zatvoriť,“ povedal riaditeľ ZOO v Spišskej Novej Vsi Karol Dzúrik. Spišskonovoveská zoologická záhrada je plne závislá od vstupného. Dopad opatrení proti slintačke a krívačke zníži ich príjmy podľa ich odhadu o 185-tisíc eur.
O pomoc požiadali svojho zriaďovateľa, mesto Spišská Nová Ves. „Aby sme mali na nákup krmiva, na mzdy a na všetko, lebo my sme momentálne na nule,“ dodal Dzúrik.
Vedenie ZOO žiada o pomoc aj na sociálnych sieťach. „Do 24 hodín od spustenia už máme uzatvorené tri darovacie zmluvy na tri adopcie,“ povedal riaditeľ.
Opatrenia zasiahli aj malé farmy
Opatrenia nezasiahli len veľké zoologické záhrady, ale aj malé farmy. Ľudia sa pri Piešťanoch k voliéram či výbehom zvierat nedostanú. Šesťsto zvierat, neraz aj vzácnych, je tak za bezpečnostnou páskou. Miesto, kde bežne umožňujú kontakt zvierat a návštevníkov je prázdne.
„Mávame viac ako tisíc až dvetisíc návštevníkov cez víkend. Výpadky sú nevyčísliteľné, naše náklady na chod na mesiac robia 80-tisíc eur,“ vedúca zverinca v EkoParku Piešťany Renáta Sochorová.
„Najväčším lákadlom sú narodené ovečky, kozičky, ktoré sú populárne medzi malými deťmi. Papagáje prídu do znášky, máme novú labuť vyliahnutú. Aj tú by mohli obdivovať, momentálne sa to nedá,“ dodala pracovníčka v EkoParku Piešťany Dana Pálešová.
Minister práce spustil pre zasiahnutých ľudí opatreniami súvisiacimi so slintačkou a krívačkou takzvaný kurzarbeit. Niektorým zamestnancom tak preplatia 80 percent hrubej mzdy.
„Aby sme pokryli podstatnú časť platu zamestnanca v prípade, že vznikne prekážka na strane zamestnávateľa. Kvôli mimoriadnej situácii nevie dávať zamestnávateľ prácu zamestnancom,“ povedal minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD). Bližšie informácie poskytnú úrady práce, ktoré budú vyhodnocovať žiadosti.