Na hlavný obsah

Pri kúpe bytu je kľúčové začať prieskumom trhu. Eliminujete tak nepríjemnosti aj skryté náklady

Kúpa bytu sa častokrát môže zbytočne predražiť.

Pri kúpe bytu je kľúčové začať prieskumom trhu. Eliminujete tak nepríjemnosti aj skryté náklady
Ilustračná snímka. Foto: STVR

 Kúpa bytu alebo domu patrí medzi najväčšie finančné rozhodnutia v živote človeka. Pri nehnuteľnostiach sa mnohí spoliehajú len na prvý dojem alebo odporúčanie známych. To však môže viesť k preplateniu alebo skrytým nákladom. Každé rozhodnutie o kúpe by sa malo začínať prieskumom trhu.

„Záujemca by si mal urobiť prieskum trhu, najmä kvôli tomu, aby v danom čase kúpil čo najvýhodnejšie. To znamená, aby nepreplatil nehnuteľnosť a vybral si zo všetkých dostupných možností tú najlepšiu. Zároveň mu to pomôže získať lepší prehľad a priestor na vyjednávanie, keďže bude poznať okolnosti a aktuálne ceny,“ vysvetľuje tajomník Realitnej únie SR Mojmír Plavec.

„Medzi jednotlivými lokalitami môžu pri nehnuteľnostiach nastať cenové rozdiely, ktoré sú až obrovské. V Trenčíne napríklad starší dvojizbový byt stojí 130-tisíc eur. V Bratislave však podobný starší dvojizbový byt stojí asi 230-tisíc eur,“ hovorí analytik Realitnej únie SR Vladimír Kubrický.

„Veľké rozdiely sú však aj v rámci Bratislavy. V centre mesta, teda v Starom meste, starší dvojizbový byt stojí 270-tisíc eur. Iné je to však pri okrajovej štvrti Vrakuňa, kde stojí len 160-tisíc,“ pripomína ďalej Kubrický.

Prieskumom trhu sme sa venovali v relácii Peniaze:

Pred kúpou bytu by sme si mali urobiť viacero prieskumov. Začať by sme mali stanovením individuálnych preferencií, kde zohľadníme naše predstavy o veľkosti a lokalite bytu, ale aj finančné možnosti. Následne prichádzajú na rad obhliadky.

„Treba počítať s tým, že prehliadok urobíte 15 až 20. Počas tých obhliadok si ešte budete tie kritériá stabilizovať. Nájdete možno ďalšie negatívne kritériá. Treba tiež počítať s tým, že je treba robiť obrovské kompromisy pri vyhľadávaní nehnuteľností. Je málo pravdepodobné, že v danom čase nájdete takú nehnuteľnosť, ktorá vo všetkom bude spĺňať vaše kritériá. Platí to najmä, ak ste dvaja,“ pokračuje Plavec.

Náročná rekonštrukcia

Ideálny byt môžete nájsť za pár dní, hľadanie sa však môže pretiahnuť aj na pol roka. Nižšie ceny na trhu majú nehnuteľnosti v pôvodnom stave. Pri nich si však treba uvedomiť, že rekonštrukcia bytu vás oberie o čas aj o peniaze. Prvotná výhodná ponuka sa tak môže poriadne predražiť. S porovnávaním cien nehnuteľností dokážu pomôcť realitné internetové portály.

„Ten, komu stačí iba orientačný prehľad o cenách, sa môže pozrieť aj na štatistiky Národnej banky Slovenska. Tá ich zverejňuje raz za štvrťrok. Samostatne sú tam zverejnené ceny domov a ceny bytov. Realitná únia Slovenskej republiky už sedem rokov robí projekt Realitný barometer. V rámci neho môžu ľudia odsledovať ceny bytov v krajských mestách a to na mesačnej báze,“ dodáva Kubrický.

Hľadanie vysnívaného bytu má rôzne úskalia. Preto je pri tak zásadnom rozhodnutí, akým je kúpa nehnuteľnosti, vhodné obrátiť sa na realitných profesionálov. Aj keď ide o platené služby, vo finále sú prínosom, ktorý ušetrí čas i peniaze.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika