Rakúsko vyhlásilo preventívne opatrenia proti zavlečeniu slintačky a krívačky do krajiny. Dovoz dobytka bude podliehať prísnejšej kontrole, chovateľov úrady vyzývajú na dodržiavanie najprísnejších hygienických noriem v stajniach alebo pri transportoch.
Na Slovensko, kde sa v utorok (25. 3.) potvrdilo štvrté ohnisko nákazy, v stredu (26. 3.) Viedeň poslala špeciálny dekontaminačný tím rakúskej armády, informovali rakúske médiá.
Ťažisko vládnych preventívnych opatrení teraz podľa serveru 5Minuten spočíva v informovaní príslušných profesijných skupín, ako sú veterinári, poľnohospodári alebo poľovníci, a v posilnení kontrol a zlepšení takzvanej biobezpečnosti. Chovatelia zvierat boli naliehavo vyzvaní, aby dodržiavali najprísnejšie hygienické normy.
Úrady tiež rokujú o posilnení dopravných kontrol v blízkosti hraníc. Dovoz zvierat do Rakúska podľa webu 5Minuten podlieha prísnej kontrole, transporty musia byť vopred hlásené veterinárnym úradom. Okrem toho sa uplatňujú zvýšené požiadavky na prepravcov zvierat a prevádzkovateľov bitúnkov, najmä pokiaľ ide o čistenie, dezinfekciu a karanténne predpisy.
Opatrenia sa týkajú najmä najvýchodnejšej rakúskej spolkovej krajiny Burgenland, ktorá susedí so zasiahnutým Maďarskom a Slovenskom. „Ak dodržíme všetky opatrenia, môžeme minimalizovať riziko, že sa slintačka a krívačka rozšíri aj v Burgenlande. Keby k tomu napriek tomu došlo, sme pripravení: Veterinárne úrady na spolkovej aj krajinskej úrovni vypracovali núdzový plán pre podozrivé prípady a budú konať v tesnej súčinnosti,“ povedala podľa televízie ORF zástupkyňa krajinského hejtmana Anja Haiderová-Wallnerová.
V posledných týždňoch do Burgenlandu podľa dostupných informácií neboli zo Slovenska dovezené žiadne jatočné zvieratá.
Podpora zásahových jednotiek
Rakúsko vyslalo na Slovensko 52 príslušníkov armádnej jednotky pre boj s katastrofami(AFDRU) v rámci príslušného únijného mechanizmu. Od stredy sú títo vojaci s 18 vozidlami a vybavením nasadení na Slovensku, zhruba 40 kilometrov juhovýchodne od hraničného priechodu Kittsee-jarovce, teda v oblasti Dunajskej Stredy, informovala ORF.
Ich úloha spočíva v podpore miestnych zásahových jednotiek v snahe zabrániť šíreniu nákazy, uviedlo rakúske ministerstvo obrany.
Dekontaminačný tím AFDRU predstavuje podľa rakúskych médií jedinú certifikovanú zložku v tejto oblasti v celej EÚ. Nasadený bol aj pri vlaňajšom prepuknutí vtáčej chrípky v Dolných Rakúšanoch. „Skúsenosť z tohto nasadenia umožňuje efektívne a kvalitatívne hodnotné vykonanie požadovaných opatrení na Slovensku,“ uviedlo ministerstvo.
Vysoko nákazlivá slintačka a krívačka síce nepredstavuje priame nebezpečenstvo pre ľudí, ale chovateľom zvierat môže spôsobiť obrovské hospodárske škody. Postihuje výlučne párnokopytníkov – hovädzí dobytok, ovce, kozy či ošípané.