Rusko a Čína používajú „masívny digitálny arzenál“ na ovplyvňovanie západných demokracií. Zároveň sa ich komunikácia ohľadom vojny na Ukrajine postupne zjednocuje. Uviedla to Európska únia v Správe o zahraničnej manipulácii s informáciami a hrozbách ovplyvňovania vydanej v utorok (18. 3.).
„Zahraničná manipulácia informácií a ovplyvňovanie predstavujú pre EÚ veľkú bezpečnostnú hrozbu,“ povedala v správe šéfka diplomacie EÚ Kaja Kallasová. „Nemôžeme podceňovať moc, ktorú to nad nami má, či zámery tých, ktorí za tým stoja,“ pokračovala.
Hlavným cieľom ostáva vojna
Únia v každoročnej správe tvrdí, že minulý rok zaznamenala dezinformačné útoky z viac ako 80 krajín sveta a vyše 200 rôznych organizácií. Pre Rusko ostáva hlavným cieľom dezinformačných kampaní vojna na Ukrajine. Často cielilo aj na Olympijské hry v Paríži, voľby v Moldavsku alebo protesty farmárov v Nemecku.
„Ich cieľom je destabilizovať našu spoločnosť, poškodiť naše demokracie, vraziť klin medzi nás a našich partnerov a podkopať pozíciu EÚ vo svete,“ uviedla Kallasová. EÚ sa však zlepšila v odhaľovaní dezinformačných kampaní Ruska a Číny.
Moskva podľa správy aktívne používa „komplexnú sieť štátnych a neštátnych aktérov“, ktorú tvoria rôzne skupiny ľudí od influencerov až po štátom riadené média a vysokopostavených politikov. Čína čoraz viac využíva „súkromné PR firmy a influencerov na vytváranie a šírenie obsahu, ktorý je v súlade s politickými záujmami Číny vo svete“.
EÚ podľa agentúry AFP v správe netvrdí, že Moskva a Peking pri šírení dezinformácií spolupracujú. Poznamenala však, že počas mesiaca, v ktorom si svet pripomínal tisíci deň ruskej agresie na Ukrajine, „nastala značná zhoda v čínsko-ruských naratívoch, ktoré nepriateľsky obviňovali Severoatlantickú alianciu z eskalácie konfliktu“.