Na hlavný obsah

Rybárska návnada sa stala vzácnemu dravcovi takmer osudnou. Pomoc dostal v záchrannej stanici v Zázrivej

Orliaka morského vypustili naspäť do prírody.

Rybárska návnada sa stala vzácnemu dravcovi takmer osudnou. Pomoc dostal v záchrannej stanici v Zázrivej
Zachránený dravec orliak morský. Foto: STVR

Vzácny dravý vták bojoval o život v Hornej Lehote v okrese Dolný Kubín. Zachytil sa na rybárskej návnade. Orliak morský je na Slovensku ohrozený a najväčší hniezdiaci dravec. Pomoc dostal v Záchrannej stanici pre zranené živočíchy v Zázrivej.

Orliaka morského našli miestni. Visel dolu hlavou zachytený na rybárskom vlasci. Zlákala ho umelá malá rybka, nástraha na chytanie hlavátok. „Naraz som si všimol, že čosi hnedé sa mi tam trepe. Tak som išiel bližšie a tam nejaký dravec. Chcel odletieť a nemohol,“ priblížil nálezca zraneného dravca Vladimír Mikulaj.

„Orliak si myslel, že tá ryba je potrava pre neho, tak sa ju snažil vytiahnuť z kríkov, zachytil sa za trojháčik a takmer sa mu to stalo osudným,“ povedal ornitológ Dušan Karaska.

„Pán sa musel vyzliecť do pol pása, aby sa dostal k tomu orliakovi a vytiahol ho z vody, takže srdečne ďakujem každému jednému, ktorý sa zúčastnil pri záchrane,“ povedal správca Záchrannej stanice pre zranených živočíchov Zázrivá Metod Macek.

Záchrane vzácneho dravca v Hornej Lehote sa v Správach venoval redaktor Erik Vrábel:

Dravca vypustili naspäť do prírody

Dravca najskôr ošetril veterinár. Rehabilitovali ho v záchrannej stanici v Zázrivej. „Sledovali sme najmä funkčnosť nôh a krídel. Jeho stav sa zlepšoval natoľko, že chcel vyletieť,“ dodal Metod Macek.

Keď si boli istí, že orliak je v poriadku, vypustili ho naspäť do prírody. Pre zlé počasie si vybrali most nad riekou. Orliak morský na zhruba 40 rokov z krajiny zmizol. Vrátil sa pred pätnástimi rokmi. Na celom Slovensku ich žije asi 40 párov. Je vzácnejší než orol skalný.

„Ide predovšetkým o najväčšieho hniezdiaceho dravca na Slovensku. Je o pätinu až štvrtinu väčší ako orol skalný a v rozpätí krídel dosahuje až dva a pol metra,“ vysvetlil ornitológ.

Ohrozený je tým, že má nízku rozmnožovaciu schopnosť. Dospieva ako šesťročný a vyvedie jedno až dve mláďatá. Pomoc zvieratám v núdzi stále nie je podľa ochranárov bežná. „Je to aj etická povinnosť človeka, pretože drvivá väčšina zvierat má problém s tým, že ich zranenia spôsobil človek,“ dodal Metod Macek.

Záchranná stanica pre zranené živočíchy v Zázrivej funguje 25 rokov. Pomáhajú a do voľnej prírody vypustia zhruba 200 zvierat ročne. A to nielen vtáky, ale aj rysy či vlky.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny