Na hlavný obsah

Slováci v budúcnosti nedostanú vyššie dôchodky, hovoria odborníci. Ľuďom odporúčajú šetriť a investovať

Niektorí hovoria dokonca o ich znižovaní.

Slováci v budúcnosti nedostanú vyššie dôchodky, hovoria odborníci. Ľuďom odporúčajú šetriť a investovať
Ilustračná snímka seniorky. Foto: STVR

Viac ako polovica Slovákov považuje lepší dôchodok za jednu zo svojich najväčších životných priorít. Dôchodky však v budúcnosti nebudú vyššie, preto by si mali ľudia už v súčasnosti sporiť peniaze napríklad do tretieho piliera alebo využiť investičné fondy. Uviedli to odborníci zo spoločnosti Partners Investments (PI), agentúry Focus a Slovenskej akadémie vied (SAV).

„Z ekonomického pohľadu dôchodok nie je nič iné ako náhrada mzdy. Ide o tú časť príjmu v starobe, ktorá by mala aspoň sčasti zachovať životný štandard, na aký sme boli zvyknutí v produktívnom veku. Na Slovensku je náhrada príjmu na dôchodku približne 52 percent z hrubej mzdy,“ vysvetlil ekonóm a prognostik SAV Vladimír Baláž s tým, že ak niekto pracoval celý život za tisíc eur, tak v starobe bude dostávať len 500 eur.

Tretina ekonomicky aktívnych ľudí očakáva, že štátne dôchodky budú v budúcnosti ešte nižšie. Ďalších takmer 30 percent verí, že sa nezvýšia ani oproti súčasnosti. Vyše polovica pracujúcich chce ísť na dôchodok skôr. Väčšina z nich však neverí, že by im štátna penzia pokryla bežné životné náklady.

Rozdiely v dôchodkoch sú viditeľné aj medzi ženami a mužmi. Ženy s vysokoškolským vzdelaním žijú o 8,6 roka dlhšie ako muži so základným vzdelaním. Majú však o 20 percent nižšie dôchodky, a to aj z dôvodu nižších miezd počas života či prerušenia kariéry na materskej, respektíve rodičovskej dovolenke.

Málo mladých

Ďalším problémom je aj nízky počet mladých ľudí, ktorí prichádzajú v súčasnosti na pracovný trh. „Aj keď Sociálna poisťovňa dôchodky vyplácať neprestane, tlak na jej rozpočet bude obrovský. Miera náhrady tak môže v budúcnosti klesnúť dokonca k 35 až 40 percentám,“ upresnil Baláž.

Priemerný priznaný dôchodok je v súčasnosti okolo 800 eur, kým priemerná mzda dosahuje vyše 1 500 eur.

„Znamená to, že pri nástupe do dôchodku by nám dnes mesačne chýbalo približne 700 eur, ak si chceme udržať podobný životný štandard ako počas práce. Je to poriadna medzera a treba si uvedomiť, že štátna penzia býva len základ, často postačí iba na prežitie. Na pohodlný dôchodok je potrebné myslieť už oveľa skôr,“ dodal finančný analytik z PI Maroš Ovčarik.

Zdôraznil, že ľudia by si mali mesačne odkladať aspoň desatinu príjmu do dôchodkových a investičných produktov. Netreba sa podľa neho spoliehať len na druhý pilier či jedinú nehnuteľnosť. Riešením je vytvoriť si rezervu či už využitím tretieho piliera, podielových fondov, fondov obchodovaných na burze (ETF), sporením v banke alebo životným poistením so sporením.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika