Na hlavný obsah

Slovensko sužuje sucho: Poľnohospodári bijú na poplach, hrozí zdraženie slovenského ovocia

Situáciu nemusí zlepšiť ani niekoľko daždivých dní.

Slovensko sužuje sucho: Poľnohospodári bijú na poplach, hrozí zdraženie slovenského ovocia
Slovensko čelí suchu. Foto: STVR

Slovensko trpí nedostatkom vlahy. Vidieť dná priehrad či prach pri práci na poliach. Najviac v okolí Trenčína a Dubnice nad Váhom. Podľa meteorológov zrážky v uplynulom týždni boli do jedného milimetra. Situáciu nemusia zlepšiť ani daždivé dni, ktoré nás čakajú.

Začína sa jar, čo je obdobie, kedy by pôda mala mať najviac prirodzenej vlahy. Avšak tento rok to tak nie je. „Keď položím nohu, mala by sa mi prilepiť hlina, prirodzene. Je tam však iba prach. Je to úplne suché, voda, ktorú sem nedonesieme tu nie je,“ hovorí agronóm z Dobrého ježka Jozef Mertuš.

Aj keď sa v minulých rokoch viackrát stalo, že bolo v marci menej zrážok, teraz je podľa klimatológa situácia horšia. „V súčasnosti je to už piaty mesiac po sebe, kedy sa vyskytuje menej zrážok, ako je to obvyklé. Je to ešte vystupňované tým, že v priebehu poslednej zimy bolo na Slovensku málo snehu,“ vysvetľuje klimatológ Pavel Faško.

„Pôda je nekompaktná a erozívna, rozpadáva sa. Máme minimum prirodzenej vlahy. Máme ešte tú výhodu, že moderní ovocinári majú kvapkové závlahy. Sme ešte teda schopní dodať stromom nejakú vodu. Ale napríklad poľná výroba, kde sa ide sadiť, sa ide sadiť do úplného sucha,“ pokračuje Mertuš.

Množstvo pôdnej vlahy bude závisieť od toho, či bude viac pršať. „Začína sa jar a s otepľovaním súvisí rastúci výpar. Ak sa teda stále bude vyskytovať málo zrážok, vplyvom výparu sa bude nedostatok vlahy v prírodnom prostredí ešte zvýrazňovať,“ objasňuje Faško.

Suchu na Slovensku sa v Správach venovala redaktorka Natália Krížová:

Viac zavlažovania

Keď chýba v pôde vlaha, poľnohospodári musia začať skôr a viac zavlažovať. „To je menší problém na Žitnom ostrove, kde je zlatá baňa na vodu. Všade inde na Slovensku však podľa mňa budú bojovať s veľkými problémami. Jednoznačne to môže mať veľký vplyv na ceny slovenského ovocia,“ myslí si Mertuš.

Riešenie vysychania krajiny hľadajú aj na Výskumnom ústave vodného hospodárstva (VÚVH). Jedným z technických riešení sú nádrže, ale samé o sebe podľa odborníka nestačia.

„Musíme sa situácii prispôsobiť a snažiť sa robiť opatrenia. Opatrenia nielen na nádržiach, ale aj v krajine. Musí byť efektívnejšie využívanie, kombinácie hospodárenia v krajine, vodozádržných opatrení, ale aj týchto technických opatrení,“ dodáva riaditeľ odboru hydrológie a hydrauliky VÚVH Dušan Abaffy.

Podľa klimatológa je dôležité, aby boli zrážky, ktoré nás v najbližších dňoch čakajú na celom území Slovenska, bohatšie, ako boli počas zimy.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko