Na hlavný obsah

Spustil sa predaj štátnych dlhopisov. Prvé si kúpil aj minister financií Kamenický

Pozor za podvodníkov, kúpite ich len v piatich bankách.

Spustil sa predaj štátnych dlhopisov. Prvé si kúpil aj minister financií Kamenický
Minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD). Foto: TASR/Dano Veselský

Predaj štátnych dlhopisov sa už začal. Od 3. marca do konca marca sú dostupné v piatich bankách. Kúpiť si ich môže v podstate ktokoľvek, kto má bokom tisíc eur – taká je výška minimálnej investície. Prvé dlhopisy si kúpil aj minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD).

Funguje to nasledovne: treba prísť do jednej z pobočiek bánk, ktoré dlhopisy ponúkajú, hoci niektoré budú mať takúto možnosť aj online. Záujemca vyplní dotazník, oboznámi sa s ponukou a podpíše zmluvu. Banka zákazníkovi otvorí technický účet, cez ktorý potom cenné papiere kúpi.

Spusteniu predaja štátnych dlhopisov sa v Rádiožurnále venovala redaktorka Nina Bálintová:

Štát ponúka dva typy – investor a patriot. Pri prvom je splatnosť dva roky s úročením tri percentá. Pri druhom štyri roky s úročením 3,3 percenta. „Sú bez daní, nie je potrebné podávať žiadne špeciálne daňové priznanie a výnos príde v čistom na účet 2. apríla 2026,“ priblížil riaditeľ Agentúry pre riadenie dlhu a likvidity Daniel Bytčánek.

Ak vám niekto ponúka dlhopisy za lepší úrok, dajte si pozor, ide o podvodníkov, ktorí zneužívajú nízku finančnú gramotnosť svojich obetí, upozornil Kamenický.

Zdôraznil, že občania by mali nakupovať dlhopisy len cez pobočkovú sieť piatich bánk, ktoré majú dohodu so štátom. Sú to ČSOB, Slovenská sporiteľňa, Tatra banka, UniCredit Bank a Všeobecná úverová banka.

„Od žiadnych sprostredkovateľov sa nedá takýto dlhopis kúpiť. Žiadni obchodníci na voľnej nohe, díleri cenných papierov, respektíve predajcovia hrncov neviem čoho, takíto ľudia nemôžu predávať štátny dlhopis. Jediná cesta, ako sa dostať k štátnemu dlhopisu sú pobočky piatich bank,“ dodal šéf rezortu financií.

Možnosť prvého nákupu štát ohraničil na marec, následne sa bude dať dlhopisom obchodovať na burze. Nedá sa predčasne zrušiť ako termínovaný vklad.

Dlhopis si kúpil aj minister Kamenický

Jedny z prvých dlhopisov si v pondelok ráno v bratislavskej pobočke jednej z piatich bánk, ktoré majú na predaj dlhopisov dohodu so štátom, kúpil minister financií Ladislav Kamenický.

 „Prebehlo to veľmi rýchlo, sám som bol prekvapený. Dokonca ja som ešte ako ústavný činiteľ a minister musel vypĺňať jeden dotazník navyše, čo bežne ľudia nemusia. Napriek tomu to trvalo možno tri-štyri minútky, takže veľmi rýchlo,“ zhodnotil Kamenický.

„Nedostal som ani papier, ale videl som to priamo na internetbankingu, kde mi to nabehlo. Myslím si, že ľudia ocenia to, že vedia nadobudnúť dlhopis veľmi rýchlo,“ povedal minister financií.

Spusteniu predaja štátnych dlhopisov sa v Aktuálne :24 venovala redaktorka Miriam Čerešníková:

Každý človek si podľa neho musí zvážiť, koľko má k dispozícii voľných prostriedkov. Dôležité je ponechať si aj určitú flexibilnú finančnú rezervu.

Ak má však úspory, ktoré by chcel zhodnotiť lepšie ako doteraz, má možnosť ich investovať do štátnych dlhopisov. Ich podmienky treba porovnávať napríklad s terminovanými vkladmi v bankách, nie s inými alternatívami, ktoré sú určené na dlhodobejšie investovanie a sú rizikovejšie.

„Dlhopisy pre ľudí sú garantované štátom, ich výnos je garantovaný štátom, a preto je to oveľa bezpečnejšia investícia. Samozrejme, čím je bezpečnejšia, tým je výnos nižší. Ale musím povedať, že ja mám termínovaný vklad a dnes si kúpim dlhopis, na ktorom budem mať asi dvakrát vyšší výnos, ako som mal doteraz,“ vyčíslil minister.

Dlhopisy proti inflácii

Dlhopisy pre ľudí podľa neho nie sú prioritne určené na to, aby porazili infláciu, jej vplyv na úspory však môžu aspoň znížiť. Minuloročný rast cien na úrovni 2,8 percenta stanovené výnosy dlhopisov prekonajú, tento rok sa však očakáva o niečo vyššia inflácia okolo štyroch percent.

„Ale dlhopisy pre ľudí sú hlavne na to, aby ľudia vedeli zhodnotiť svoje prostriedky bezpečne a lepšie, ako ich mali napríklad uložené doteraz,“ podčiarkol šéf rezortu financií.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika