To, čo vláda pripravila, je absolútne nerealizovateľné, povedal k vládou SR pripravovanej adresnej energopomoci odborník na energetiku Andrej Hanzel. Iniciatívu víta, keďže po prechode z plošnej na adresnú pomoc volala odborná aj politická verejnosť. Hovorí však o obrovskej administratívnej záťaži.
Na Slovensku žije približne 5,4 milióna obyvateľov a štát potrebuje údaje o tom, kto potrebuje adresnú pomoc. Tými síce disponuje, no ide o milióny dát, ktoré by musel spracúvať tím zamestnancov. Len z katastra by podľa Hanzela prišli 3,5 až štyri milióny údajov.
„Teraz chcú zbierať dáta o tom, kto koľko zarába, kto koľko dostal sociálnych výpomocí atď. V tom zákone je, že chcú osloviť 15 inštitúcií s tým, že oni sú povinní im dať údaje, ktoré chcú – rodné číslo, bydlisko, číslo bytu, poschodia,“ opísal expert.
Energopomoci sa v Správach venoval aj redaktor Boris Novotnák:
Andrej Hanzel zároveň pripomenul, že podobný proces sa už na Slovensku konal, a to v 90. rokoch. Pri reštrukturalizácii Západoslovenskej energetiky prebiehala analýza španielskou firmou. Vtedy museli prideliť číslo elektromeru k rodnému číslu či bydlisku, pričom tento proces prebiehal 2,5 roka.
„Robili to na to určení ľudia, vyše 20 Španielov, na našej strane ich bolo tiež vyše 20 a robili to 2,5 roka. Teraz kto to bude robiť na Slovensku?“ povedal Hanzel. Dodal, že sám tento úkon štát nezvládne.
Otázne zostáva aj to, kto by dostával túto adresnú energopomoc. Slovenská akadémia vied (SAV) v jednej z prác uviedla, že energetická chudoba sužuje 30 percent domácností. Vedci však spomenuli aj skupinu tzv. núdznych, ktorých je sedem percent a k tomuto číslu by sa mal štát pri poskytovaní adresnej pomoci dopracovať.