Európa si nemôže dovoliť príliš hlasno protestovať proti represiám tureckého prezidenta Erdogana voči prípadnému vyzývateľovi aj jeho podporovateľom, ktorí protestujú. Ankaru totiž naliehavo potrebuje pre takzvanú koalíciu ochotných, teda pre budúcnosť Ukrajiny.
Nemecko, Francúzsko a Spojené kráľovstvo sa tak musia ukloniť obávanému vládcovi nad Bosporom, píše rakúsky denník Der Standard.
Postoju Európy voči situácii v Turecku sa v relácii Čítanie zo zahraničnej tlače venovala redaktorka Slovenského rozhlasu Tamara Lištiaková:
Ohlušujúci šepot je v týchto dňoch počuť z Európy na margo narastajúcej represie v Turecku. Berlín označil zatknutie opozičného starostu Istanbulu Ekrema Imamogla pred takmer dvoma týždňami za absolútne neprijateľné. Paríž obvinil prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana zo systematických útokov na slobodu, pripomínajú rakúske noviny.
Polícia proti mladým ľudom, ktorí chcú zabrániť tomu, aby Turecko skĺzlo do diktatúry, nasadzuje obušky aj slzný plyn. Erdogan sa však nemusí obávať žiadnych následkov, sankcií už vôbec nie, myslí si denník Der Standard.
Veľmi dobre vie, že Európa v súčasnosti nepotrebuje ďalšiu krízu a ďalší režim, ktorý odmieta spolupracovať so Západom. Turecko, druhá najväčšia vojenská veľmoc v NATO, je príliš dôležité pre Paríž, Londýn a Berlín.
Ankara totiž udržiava dobré vzťahy s Kyjevom aj Moskvou, časom by podľa Der Standard mohla využiť svojich vojakov, aby na Ukrajine nastolila niečo ako mier. Erdogan môže byť diktátor, ale je to náš diktátor – to je cynický odkaz Európy pre státisíce demonštrantov v Istanbule, uzatvára rakúsky denník.