Na hlavný obsah

Účinnosť dohody medzi Ukrajinou a USA bude závisieť od ochoty Trumpa vyvinúť tlak na Putina, píše El País

Delegácie rokovali v utorok v Saudskej Arábii.

Účinnosť dohody medzi Ukrajinou a USA bude závisieť od ochoty Trumpa vyvinúť tlak na Putina, píše El País
Americký minister zahraničných vecí Marku Rubio a poradca prezidenta pre národnú bezpečnosť Mike Waltz. Foto: TASR/AP

Účinnosť dohody medzi Ukrajinou a USA bude závisieť od toho, aký veľký tlak bude Donald Trump ochotný vyvinúť na Vladimíra Putina, aby súhlasil s prímerím. Píše o tom v redakčnom komentári španielsky denník El País. Ruský Kommersant uvádza, že úspech rokovaní medzí lídrami Ukrajiny a USA zaručený nie je.

Trump musí presvedčiť Putina

Spoločné komuniké oboch delegácií obsahuje návrh na prímerie, ktorý pôvodne predložil Kyjev, ale teraz ho Washington prijal za svoj. A to je najviditeľnejší znak novej klímy, hoci na súhlas Moskvy sa ešte len čaká.

Teraz sa ukáže, či je Donald Trump ochotný prinútiť aj Vladimíra Putina vyhláseniami, sankciami a konkrétnymi hrozbami, ako to doteraz robil so Zelenským, alebo bude len hrať úlohu rovnostárskeho kuriéra medzi oboma bojujúcimi krajinami.

Ukrajinská armáda v posledných dňoch bojuje naslepo, s následným nárastom obetí, v dôsledku Trumpovej pomstychtivosti a falošnej neutrality. Washington doteraz len zdanlivo vystupoval ako sprostredkovateľ medzi Moskvou a Kyjevom.

Utorkovým (11. 3.) rokovaniam medzi predstaviteľmi Kyjeva a Washingtonu sa v Čítaní zo zahraničnej tlače venovala redaktorka Miroslava Neira Cuellar Hospodárová:

Schéma rokovaní je totiž očividne naklonená v prospech Ruska, pokračuje El País v komentári. Ukrajina žiada okrem výmeny všetkých zajatcov najmä prímerie na mori a vo vzduchu, lebo prímerie na zemi sa nebude dať overiť.

Hodnotu včerajšej dohody overí postoj Bieleho domu ku Kremľu. Rozhodujúce bude, koľko povzbudenia dokáže Trump ponúknuť Putinovi, aby ju akceptoval. Doteraz bol jeho postoj ústupčivý a spolupáchateľský.

Ak chce Európa predčasne zrušiť sankcie proti Rusku, musí sa pevne postaviť na stranu Ukrajiny a požadovať čo najsilnejšie záruky, aby Putin prímerie neporušil.

Úspech rokovaní zaručený nie je

Ruskému denníku Kommersant sa zdá, že európski lídri museli cez zaťaté zuby privítať „úsilie USA na ceste k mieru na Ukrajine“. Postoj Ukrajiny vo vzťahu k USA vníma ako prísahu, ale bez vernosti.

Mier prakticky za podmienok Moskvy znamená zrútenie celej ukrajinskej ideológie a v dôsledku toho koniec moderného ukrajinského štátu, aj keď odložený. Preto Zelenskyj opakovane odmietal Trumpa, zúfalo bojoval za vojenské záruky a držal sa Európy.

Lojalitu USA ukazuje vraj len navonok. Trump mu pripadá ako istý si v tom, že sa rýchlo dohodne s Putinom. Kyjev bude tieto dohody jednoznačne dodržiavať, Európa odíde zo scény, nastane trvalý mier. A sám Trump si pôjde užívať zaslúžené vavríny mierotvorcu.

Nie je to však také jednoduché. Úspech budúcich rokovaní medzi oboma lídrami nie je vôbec zaručený, myslí si.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet