Na hlavný obsah

Uzatvorenie chovov kvôli slintačke a krívačke bude farmárov stáť omnoho viac ako je cena utrateného dobytka

Obnovené stáda nebudú hneď produkovať zisk.

Uzatvorenie chovov kvôli slintačke a krívačke bude farmárov stáť omnoho viac ako je cena utrateného dobytka
Ilustračná snímka. Foto: STVR

Uzatvorenie veľkochovov bude podľa analytikov a chovateľov stáť omnoho viac ako je cena utrateného dobytka. Obnovené stáda nebudú okamžite produkovať peniaze.

Pre ochorenie slintačky a krívačky na štyroch farmách prídu dotknutí poľnohospodári o viac ako 3-tisíc kusov dobytka. Škody sa môžu podľa viacerých zdrojov vyšplhať na desiatky miliónov. Veľké straty vzniknú farmárom nielen pre uhynutý dobytok.

“Likvidácia takéhoto veľkého chovu dojníc je ohrozenie vôbec existencie firmy ako takej. Pretože mlieko tvorí veľmi významnú časť tržieb takýchto podnikov. Častokrát to býva 50 až viac percent z celkového príjmu takéhoto podniku,“ konštatoval chovateľ dobytka Vladimír Chovan.

Chovateľom dobytka či oviec tak hrozia výpadky na dennej báze. Chýbať budú aj peniaze na mzdy. Ministerstvo práce chce v tomto pomôcť.

“Na základe tejto schémy ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny prostredníctvom úradov práce bude preplácať 80 percent hrubej mzdy týchto zamestnancov, 60 percent preplatí štát a 20 percentami sa bude spolupodieľať zamestnávateľ,“ vyhlásil minister práca, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas-SD).

Finančným dopadom slintačky a krívačky sa v Správach venoval redaktor Boris Novotňák:

Beh na dlhú trať

Takáto pomoc sa vypláca len prvých šesť mesiacov. Obnoviť chov dobytka je však beh na dlhú trať.

“Poľnohospodár musí čakať, musí sa starať o zviera, malé teliatko, musí ho prikrmovať a až po dvoch a pol roku začína dávať prvé mlieko. Vôbec to nie je jednoduchý proces,“ opísala hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.

Minister pôdohospodárstva zopakoval, že konkrétne kroky, ako odškodní farmárov, povie až po ukončení pandémie slintačky a krívačky.

“Mechanizmy budú z dvoch zdrojov. Jednak to budú Európske zdroje a samozrejme to budú národné zdroje. Pri európskych zdrojoch je tzv. vzájomný fond, kde odškodňujeme po rôznych kalamitách alebo po rôznych situáciách a tam je kompenzácia do výšky 30 percent,“ uviedol minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD).

Farmári pripomínajú, že chovy, ktoré boli zlikvidované, im nenahradia žiadne peniaze, lebo ich vytvorenie trvalo desiatky rokov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika