Na hlavný obsah

V Baltskom mori je opäť „horúco“: Švédsko vyšetruje ďalšiu sabotáž, páchatelia ohrozili dodávky vody

Experti sa zhodujú, že v oblasti sa odohráva hybridná vojna.

V Baltskom mori je opäť „horúco“: Švédsko vyšetruje ďalšiu sabotáž, páchatelia ohrozili dodávky vody
Ilustračná snímka. Foto: Handout/Finnish Border Guard,Lehtikuva/AFP/Profimedia

V Baltskom mori sa odohral ďalší incident. Švédske bezpečnostné služby vyšetrujú sabotáž na ostrove Gotland. Páchatelia na ňom totiž poškodili vodovodný systém a ohrozili tak dodávky vody pre ostrovanov.

Pritom ani nie pred týždňom v jeho okolí poškodila už niekoľká zahraničná loď v poradí optický kábel. Experti sa zhodujú, že v oblasti sa odohráva hybridná vojna.

Baltské more patrí k tým chladným, napriek tomu je v ňom teraz horúco, nie však pre otepľovanie, ale horúčkovitú aktivitu sabotérov. Len za uplynulý rok poškodili najmenej 11 optických káblov.

„Prijímame opatrenia, budeme častejšie vykonávať hĺbkový dohľad nad Baltským morom,“ priblížil švédsky minister civilnej obrany Carl-Oskar Bohlin.

Strategickému významu Baltského mora sa v relácii Aktuálne :24 venovala redaktorka Anna Síposová:

Najnovšie však sabotéri zaútočili nie na káble na dne mora, ale na vodovodné potrubie na najväčšom ostrove v mori. Gotland leží na východ od pevninského Švédska a na západ od Lotyšska, Litvy a Estónska.

„Konečným cieľom je zastaviť aktivity, ktoré ničia dôležitú infraštruktúru v Baltskom mori. Je to nesmierne dôležité,“ uviedol predseda vlády Švédska Ulf Kristersson.

Kým geograficky Baltské more západnú a východnú Európu spája, geopoliticky ju rozdeľuje. Oblasť hraničí s deviatimi štátmi. Tie, ktoré sú členmi EÚ i NATO, vinia zo sabotáží Rusko.

„S výnimkou krátkych pobreží ruského územia okolo Petrohradu a v Kaliningradskej oblasti všetky brehy Baltského mora sú súčasťou Európskej únie a od minulého roka aj NATO,“ reagoval regionálny geograf Daniel Gurňák.

Dôležitý koridor

Baltské more je totiž dôležitým prepravným koridorom, či už pre tovary, alebo prenos informácií. Teraz sa z vodnej trasy stala aj aréna pre hybridnú vojnu.

„Pre Rusko má obrovský strategický význam v tom, že ho prepája so svetom. Keď chce oslabiť obkľúčenie, tak jedna z možností, ktorá sa mu ponúka, je poškodzovať prepojenia, či už podmorské káble, a potrubia a podobne,“ dodal Gurňák.

Brusel chce preto v oblasti zriadiť centrum, ktoré pomôže chrániť infraštruktúru. „Tieto incidenty majú potenciál narušiť životne dôležité služby pre našu spoločnosť a nesú významné bezpečnostné riziko,“ ozrejmila eurokomisárka pre technickú suverenitu, bezpečnosť a demokraciu Henna Virkkunen.

Okrem prepravy informácií cez optické káble sa v Baltickom mori hrá aj o prepravu tovaru, ročne sa cezeň preplaví 300 miliónov ton.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet