Na hlavný obsah

Ľudia po celom Slovensku vyšli opäť na námestia. V Bratislave žiadali, aby vláda podporovala Ukrajinu a odsúdila Rusko

Pridalo sa aj zahraničie.

Ľudia po celom Slovensku vyšli opäť na námestia. V Bratislave žiadali, aby vláda podporovala Ukrajinu a odsúdila Rusko
Ľudia na proteste v Bratislave. Foto: TASR/Jakub Kotian

Vo vyše 40 mestách po celom Slovensku opäť zorganizovali zhromaždenia proti zahraničnej politike vlády. Podporili ich aj protestujúci v iných štátoch. Na bezpečnosť ľudí dohliadala polícia, problémy počas protestov nezaznamenala.

Siedmykrát za necelé tri mesiace vyšli ľudia v hlavnom meste do ulíc a mienia v tom pokračovať. Podľa organizátorov zhromaždení z občianskeho združenia Mier Ukrajine slobodná Ukrajina znamená aj bezpečné Slovensko.

Podľa agentúry zabezpečujúcej bezpečnosť podujatia v Bratislave sa na námestí zhromaždilo okolo deväťtisíc až 11-tisíc ľudí. To je podobná účasť ako pred dvoma týždňami, ale značne nižšia ako na skorších demonštráciách, keď sa účasť odhadovala na vyše 40-tisíc ľudí.

„Celá vláda trpí nejakou chorobou ruskej propagandy. Šíri ruskú propagandu ďalej a vlastne, ako keby zabudla na suverenitu Slovenska a snaží sa bojovať za Rusko. Veríme, že tento verejný tlak vplýva na to, ako sa politici rozhodujú,“ uviedol Marián Kulich z Mier Ukrajine.

„Opozícia si vymyslí hocijaký výmysel a pre to aj protestuje. Len sa smejem na slovenskej opozícii,“ povedal predseda vlády Robert Fico (Smer-SD).

Protestujúcich rozhnevali aj nedávne slová členov strany Smer-SD. Erik Kaliňák hovorí, že Rusi by boli pre nás spoľahlivými susedmi. Ľuboš Blaha sa prihlásil z Moskvy. Tvrdí, že Rusi sú naši bratia. Slová členov Smeru odsúdil prezident.

„Svojimi konaniami nepomáhajú svojmu vlastnému premiérovi, ktorý sa snaží verejnosť presvedčiť, že nie je dôvod demonštrovať, pretože nikto nechce, vrátane neho, odkláňať Slovensko z Európskej únie alebo NATO,“ reagoval prezident Peter Pellegrini.

Polícia na sociálnej sieti oznámila, že verejné zhromaždenia v Bratislavskom kraji vrátane toho na Námestí slobody v Bratislave mali pokojný priebeh bez narušenia verejného poriadku.

Protivládnym protestom sa v Správach venoval redaktor Silvester Roštár:

Protestujúci majú jasno

Protestujúci majú jasno v tom, čo požadujú. Nechcú patriť pod vplyv Ruska, podporujú Ukrajinu a žiadajú vládu, aby odstúpila.

Fico hovorí, že je za mier medzi Ruskom a Ukrajinou. Tvrdí však, že nechce, aby sa docielil silou. Preto odmieta posilňovať pozíciu Ukrajiny zbraňami či peniazmi. Je za členstvo v Európskej únii, ale tá musí viac dbať o svoju obranyschopnosť.

„Ja predsa nemôžem brániť ľuďom na Slovensku, aby sa v súlade so zákonom stretávali a mali nejaký iný názor. To je ich právo,“ ozrejmil premiér.

Zaplnili sa tiež ulice v Trenčíne. Aj tam ľudia vyjadrili nespokojnosť s krokmi súčasnej vlády. Protesty boli pokojné. Na bezpečnosť ľudí dohliadali posilnené policajné hliadky. Nechýbali ani v Košiciach.

Konali sa aj v Banskej Bystrici, Nitre, Trnave, Poprade, Námestove, Bardejove, Žiari nad Hronom či Vranove nad Topľou. Protesty sa konali aj v niektorých zahraničných mestách vrátane Londýna, Amsterdamu či Štokholmu.

Protestu v Žiari nad Hronom sa v Správach venoval redaktor Lukáš Urbašík:

Protestovalo sa aj v Brne

Niekoľko stoviek ľudí sa zišlo aj na Námestí Slobody v Brne. Protestovali proti súčasnej politickej situácii na Slovensku a proti predstaviteľom vládnej koalície. Rečníci pripomínali to, čo sa na Slovensku udialo za mesiac od poslednej demonštrácie, často sa ozývalo hučanie „hanba“ či „fuj“.

V jednom z prejavov padlo aj meno československého komunistického prezidenta Klementa Gottwalda, ktorý ešte pred druhou svetovou vojnou vyhlasoval, že sa do Moskvy jazdí učiť, ako zakrútiť politickým súperom krkom.

Bolo to v súvislosti s poslancom Smeru Ľubošom Blahom, ktorý išiel v uplynulých dňoch opakovane do Moskvy a vo štvrtok vyšla v médiách správa, že sa stretol aj so šéfom ruskej tajnej služby.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko