V sobotu (22. 3.) podvečer sa začalo mimoriadne rokovanie vlády, ktorá sa zaoberá aktuálnou situáciou po potvrdení slintačky a krívačky na Slovensku. Na juhu Slovenska začala likvidácia chovov, v ktorých objavili ochorenie.
Bezpečnostné a záchranné zložky od rána zasahujú v troch chovoch na juhozápade Slovenska, aby zabránili ďalšiemu šíreniu nákazy.
Minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD) potvrdil, že táto slintačka a krívačka nepostihla iné chovy. „Stále sa bavíme o týchto troch chovoch v regióne Dunajská Streda. Môžem povedať, že včera večer boli doručené vakcíny, ktoré prišli z Nemecka. V tejto chvíli už prebieha aj vakcinácia,“ priblížil.
Minister zároveň dodal, že všetky zložky štátu zapojené do akcie majú dostatok ľudí, aj napriek prepúšťaniu v Regionálnej veterinárnej a potravinovej správe. Okrem zásahov na postihnutých farmách robia ďalšie preventívne opatrenia po celom Slovensku.
„ To sú stovky ľudí, ktorí sú aktuálne v rámci celého Slovenska,“ povedal. Sú to zamestnanci regionálnej veterinárnej správy, z ústredia, zamestnanci z ministerstva, policajný zbor, hasiči i finančná správa.
Situácii v obciach s nakazenými zvieratami sa v Správach venoval redaktor Erik Adamson:
Dezinfekcia a útrata dobytka
Rezort pôdohospodárstva vydal zákaz vstupu do lesov v okresoch Dunajská Streda a Komárno, keďže šíriteľom nákazy môžu byť aj divé zvieratá. Hasiči a záchranári od rána v obciach Baka, Ňárad a Medveďov zabezpečovali lokálne opatrenia proti šíreniu nákazy.
Hasiči dezinfikujú všetko. Autá, cesty. Používajú pri tom napríklad aj vápno. Veterinári v najbližších dňoch utratia v spolupráci s bezpečnostnými a záchrannými zložkami na troch farmách na juhozápade Slovenska približne 2 500 kusov hovädzích dojníc. Pomáha aj armáda.
„ Je pripravených niekoľko stoviek vojakov v pohotovosti. Máme pripravené rovnako vojenské obvody, aby sa následne aj ten uhynutý dobytok mohol niekde, povedzme, zakopávať, aby sa predišlo ďalšiemu rozširovaniu nákazy,“ vysvetlil štátny tajomník ministerstva obrany Igor Melichar.
Starosta jednej z dotknutých obcí mimo záznam pre Slovenskú televíziu povedal, že sa neobáva šírenia choroby kontaktom osôb alebo zvierat. Viac sa obáva toho, že pretrvávajúce veterné počasie nákazu rozšíri ďalej.