Odchytové zariadenie na medvede pri Liptovskej Kokave, ktoré bolo po zásahu poškodené a zakrvácané, vykazuje znaky týrania šelmy. Tvrdí to zoológ iniciatívy My sme les a bývalý člen zásahového tímu Michal Haring, ktorý pomohol navrhnúť klietku.
Dodáva, že bola použitá nesprávne. Štátna ochrana prírody to odmieta s tým, že ide o šírenie hoaxov zo strany aktivistov.
Dôkazovým materiálom má byť video, ktoré aktivistom poslal fotograf Jozef Maga. Pravidelne chodí do tejto lokality fotiť medvede a na klietku narazil náhodou.
„Chytila sa tam medvedica, dve medvieďatá zostali za ňou plakať vonku, revať za ňou. Keď som sa pozrel bližšie, tak som tam našiel stopy krvi a prelomený plech,“ opísal amatérsky fotograf medveďov na Liptove Jozef Maga.
Štátna ochrana prírody (ŠOP) potvrdila, že odchytili vodiacu medvedicu. Nasadili jej sledovací obojok. Pred uspatím sa samica bránila a nárazmi na klietku si poranila papuľu a labu. Poranenie ošetril veterinár.
Podozreniam z týrania medveďov na Liptove sa v Správach z regiónov venovala redaktorka Ivana Ratkovská:
Aktivista a zoológ kritizuje, že klietku použil zásahový tím na medvede nesprávne. „Je to porušenie ochrany zvierat a takzvaného welfaru. A ja by som to nazval aj týraním zvierat. O to horšie, že je to pod taktovkou ŠOP,“ podotkol Haring.
„Štátna ochrana prírody SR ubezpečuje verejnosť, že počas celého procesu odchytu nedošlo k vážnemu poškodeniu zdravia jedinca medveďa hnedého. Medvedica po prebudení ušla do prírodu spolu so svojimi mláďatami,“ uviedla ŠOP v písomnom stanovisku.
Starosta vraj informácie o odchyte nemá
Redaktori STVR sa pokúšali nájsť odchytové zariadenie pre medvede, ktoré by malo byť práve v tejto lokalite. To sa im nepodarilo. „To bolo z diaľky vidno, že sa tam nachádza plechová búda, už to odstránili,“ povedal Maga.
Našli sme však pobytové znaky, ktoré hovoria o tom, že medvede sú tu ako doma. Obojky sa dávajú zväčša medveďom so zmeneným správaním. Fotograf si stojí za tým, že medvede sú tu plaché, v prirodzenom prostredí.
Problémom je podľa neho voľne dostupná siláž pri družstve. Na fólii, ktorou je prekrytá, sú stopy po labách a pazúroch.
„Silážne jamy boli vytvorené v čase JRD, keď medvede v takej intenzite neboli. Čo som mal informáciu z marca, tak tam bolo plus – mínus okolo osem až deväť kusov. Že sa hýbu v okolí,“ reagoval starosta Kokavy Radovan Fronko.
Starosta vraj nemá informáciu o odchyte či prípadnej eliminácii medveďov v tomto liptovskom regióne. „Čo viem, že posledný týždeň tu bolo odstránených z populácie asi osem alebo deväť medveďov,“ tvrdí Maga.
„Z neoficiálnych zdrojov mám, že v okolí Kokavy bolo zabitých dokonca dva až päť medveďov,“ doplnil Michal Haring z My sme les.
„Viem o eliminácii niektorých jedincov, áno. Ale neviem o čísle osem,“ povedal riaditeľ Správy Tatranského národného parku Peter Olexa. ŠOP neodpovedala na otázku, či zásahový tím v rámci mimoriadnej situácie odlovil nejaké medvede z populácie.