Na hlavný obsah

Amnesty International kritizuje SR za Rómov či LGBT+. Vo svete poukázala na nárast potláčania nesúhlasu

Tiež upozornila na právo na bývanie.

Amnesty International kritizuje SR za Rómov či LGBT+. Vo svete poukázala na nárast potláčania nesúhlasu
Ilustračná snímka. Foto: TASR - Adriána Hudecová

Medzinárodná ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI) vo svojej výročnej správe za rok 2024 upozorňuje, že tisíce ľudí na Slovensku nemajú primeraný prístup k cenovo dostupnému bývaniu. Vládu SR kritizuje za novelizácie zákonov, ktoré podľa AI neprimerane obmedzili práva na pokojné zhromažďovanie a slobodu prejavu.

Organizácia si v správe tiež všíma utajenie informácií o dodávkach zbraní do Izraela, diskrimináciu Rómov či zákonom nechránené práva LGBTI osôb.

Rómovia a LGBTI

AI znova poukázala na žalobu Európskej komisie voči SR za údajnú segregáciu rómskych detí a ich pričasté umiestňovanie do špeciálnych škôl. Tiež uviedla, že SR nezaviedla účinné opatrenia na dôsledné vykonávanie rozsudkov proti nadmernému používaniu sily zo strany polície voči Rómom.

Nepodarilo sa jej zlepšiť ani vyšetrovanie policajného násilia voči Rómom vrátane možných rasových motívov. Neposilnila ani nezávislosť vyšetrovacieho orgánu.

Transrodové osoby na Slovensku boli podľa AI vystavené prekážkam v prístupe k právnemu uznaniu rodu a k zdravotnej starostlivosti súvisiacej so zmenou rodu. LGBTI osoby čelili pretrvávajúcej diskriminácii a nepriateľským postojom zo strany štátu aj spoločnosti.

K pokroku nedošlo ani v priznaní práv na registrované partnerstvá alebo rodičovstvo párom rovnakého pohlavia. Organizácia tiež kritizuje „homofóbne a transfóbne názory“ niektorých poslancov.

AI ďalej vyčíta Slovensku, že stále neexistuje právna definícia znásilnenia založená na absencii súhlasu ani účinný mechanizmus odškodnenia pre ženy, ktoré boli v rokoch 1966 – 2004 podrobené nútenej sterilizácii. Pripomenula aj neúspešný pokus parlamentu skrátiť premlčaciu lehotu pre trestné činy sexuálneho násilia z 20 na desať rokov.

Právo na bývanie a prostredie

AI tvrdí, že neuznanie bývania ako ľudského práva štátom spôsobilo na Slovensku krízu v oblasti verejného nájomného bývania. Tá postihla marginalizované skupiny a ďalšie domácnosti zápasiace s nadmernými nákladmi na bývanie.

Nedostatok obecných bytov viedol k tomu, že tisíce domácností nemali primeraný prístup k možnostiam verejného nájomného bývania. Prístup ešte väčšmi obmedzili prísne kritériá na pridelenie obecného bytu. Rómovia boli podľa AI pri prideľovaní obecného bývania vystavení systémovej diskriminácii.

V kapitole o práve na zdravé životné prostredie AI píše, že napriek záväzku z roku 2023 prejsť od fosílnych palív k zeleným zdrojom energie vláda pokračovala v investíciách do terminálu na skvapalnený plyn v Bratislave.

AI ďalej tvrdí, že v Integrovanom národnom energetickom a klimatickom pláne chýba jasný časový rámec na znižovanie využívania fosílnych palív. Plán výrazne zaostáva za cieľmi EÚ na rok 2030 v oblasti využívania obnoviteľných zdrojov energie.

Legislatíva o práve na pokojné zhromažďovanie prijatá vlani v júni podľa AI porušila ústavu a medzinárodné záväzky SR v oblasti ľudských práv. AI taktiež poukázala na zákon týkajúci sa mimovládnych organizácií. Tie boli podľa nej vystavené kritike a útokom zo strany vládnych predstaviteľov.

Tvrdí, že nový zákon o verejnoprávnom vysielaní zvýšil politický vplyv na verejnoprávne médiá.

Potláčanie nesúhlasu vo svete

V globálnom meradle Amnesty vo svojej správe poukázala na nárast „autoritárskych praktík a tvrdého potláčania nesúhlasu. Kritizuje administratívu amerického prezidenta Donalda Trumpa. Počas prvých 100 dní vo funkcii prezidenta podľa AI ešte znásobil škody spôsobené ostatnými svetovými lídrami v priebehu roka 2024.

Generálna tajomníčka organizácie Agnes Callamardová tiež uviedla, že udalosti uplynulého roka, najmä vojna v Pásme Gazy, odhalili, „akým peklom sa svet môže stať pre mnohých ľudí, keď tie najmocnejšie štáty odvrhnú medzinárodné právo a ignorujú multilaterálne inštitúcie“.

Pozastavenie zahraničnej pomoci zo strany USA podľa AI ovplyvnilo zdravotnícke služby pre deti Sýrii a zastavilo programy pomáhajúce zachraňovať životy ľudí v Jemene.

AI v správe obvinila Izrael, že v Pásme Gazy pácha „genocídu v priamom prenose“. Násilne vysídľuje väčšinu obyvateľstva a úmyselne vytvára humanitárnu katastrofu. Amnesty tiež poukázala na to, že Rusko vo vojne na Ukrajine zabilo v roku 2024 viac civilistov než v predchádzajúcom roku. Naďalej útočilo na civilnú infraštruktúru a zadržaných mučilo.

Sudánske Sily rýchlej podpory (RSF) podľa organizácie vo veľkom meradle páchali sexuálne násilie na ženách a dievčatách. To s najväčšou pravdepodobnosťou predstavuje vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti. AI tiež upozornila na vysoký počet vnútorne vysídlených ľudí v Sudáne.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko