Hokejisti Žiliny sa stali historicky prvým nováčikom, ktorý hneď po návrate medzi extraligovú elitu zakončil sezónu ziskom cenného kovu. Pod bronzový medailový úspech sa výrazne podpísal aj 44-ročný tréner Milan Bartovič.
„Na začiatku sezóny by veľa ľudí neverilo, že získame medailu, ale ja som od prvého dňa videl v tíme veľký potenciál. Pracovali sme a aj naďalej chceme pracovať koncepčne. Nechceme dosiahnuť len jednorazový úspech. Chceme nastaviť klub tak, aby bol priamym účastníkom play-off každoročne,“ uviedol Bartovič v diskusnej relácii Šport :24.
V diskusii zároveň prezradil, prečo v kabíne zakázal používať pojem nováčik, vyjadril sa k významu legionárov pre slovenskú extraligu, komentoval možné znižovanie ich počtu a ponúkol aj svoj pohľad na uzavretie súťaže. Neobišiel ani tému osobných ambícií, ktoré sú do budúcna spojené aj s národným tímom.
Kvalitní legionári pomáhajú mladým Slovákom rásť
V posledných ročníkoch býva pravidlom, že si produktivitu extraligy podmaňujú zahraniční hráči. Výnimkou neboli ani Vlci. V ešte stále prebiehajúcej sezóne patrilo medzi desať najproduktívnejších hráčov Žiliny až sedem legionárov.
To vyvoláva otázky, či by boli účastníci najvyššej súťaže schopní postaviť kvalitný tím výlučne zo slovenských hráčov. Bartovič odpovedá jednoznačne.
„Nemyslím si, že máme až toľkých extrémne kvalitných slovenských hráčov, aby sme ich všetkých nasadzovali do klubov. Momentálne tam nie sme. Potrebujeme premieňať mladých hráčov na lídrov, ale je otázne, či potom ostanú, alebo odídu z ligy,“ vysvetlil.
Aktuálny model, ktorý umožňuje jednému tímu nasadiť do zápasu siedmich zahraničných hráčov, považuje Bartovič za správne nastavený. Práve legionári totiž často prinášajú nielen kvalitu, ale aj profesionálne návyky, ktoré pozitívne ovplyvňujú vývoj mladých domácich hráčov.
„Myslím si, že tento mix je aktuálne dobrý. Sedem legionárov a popri nich vyrastajú mladí hráči. Každý klub má dnes dvoch-troch dobrých hráčov, možno aj reprezentantov, ktorí nakuknú do reprezentácie. Celkovo je to kolobeh a dlhodobý proces. Nemyslím si, že momentálne máme v lige dostatok rozdielových Slovákov,“ zhodnotil a dodal: „Keď sa bude chcieť znížiť počet cudzincov, tak to treba robiť systematicky a netreba to znížiť hneď na troch alebo štyroch.“
Formát extraligy núti kluby bojovať do posledného zápasu
Častou témou posledných sezón je formát dvoch najvyšších hokejových súťaží, respektíve priamy postup a zostup. „Určite sa prvoligové tímy chcú taktiež dostať do extraligy. Tie, ktoré v nej už sú, vedia, že sa vypadáva a chcú sa tomu vyhnúť. To spôsobuje, že zápasy sú kvalitné a musí sa bojovať v každom dueli v základnej časti,“ poskytol svoj pohľad.
Na druhej strane, uzavretie ligy by mohlo otvoriť dvere pre rozvoj mládeže. „Je to také na vážkach. Keby sa zavrela liga, možno by bol čas na rozvoj mladých hráčov. Stále si však myslím, že aj keby bola liga zavretá, kluby sa budú chcieť predbiehať, kto vyhrá,“ dodal.
Otázku rozšírenia extraligy z dvanástich tímov na štrnásť momentálne nevníma ako prioritu: „Takto, ako to je nastavené, to je dobré. Liga bola extrémne vyrovnaná. Desať tímov atakovalo prvú desiatku, osem možno deväť tímov prvú šestku. Víťaza základnej časti sme spoznali až dve kolá pred koncom. Bojovalo sa až do konca a takto by to malo vyzerať – žiaden tím nevypustí ani jeden zápas v základnej časti.“
Cudzinci uprednostňujú Slovensko pred Nemeckom
Bartovič strávil svoje dve posledné hráčske sezóny vo farbách Dukly Trenčín. Po dvojročnej prestávke pôsobil v klube spod hradu Matúša Čáka dve sezóny ako asistent, resp. hlavný tréner. Následne jeho kroky smerovali na pozíciu kouča do Žiliny.
Strieborný medailista z MS 2012 je presvedčený, že slovenská extraliga v posledných rokoch zaznamenala progres. „Myslím si, že liga sa zrýchlila. Rozprával som sa s Miguelom Tourignym, ktorý súhlasil a povedal, že liga je kvalitnejšia. Dokonca sú v nej aj kvalitnejší cudzinci. Každý tím chce získať legionárov, ktorí už nie sú druhotriedni alebo treťotriedni. Fakt prichádzajú kvalitní cudzinci a liga stúpa každým rokom,“ skonštatoval Bartovič.
Podľa jeho slov, Slovensko dokáže konkurovať aj zahraničným hokejovým trhom: „Keď sa rozprávam s cudzincami, mnohí z nich uprednostňujú Slovensko pred Nemeckom. Vedia, že im vieme ponúknuť veľmi kvalitné podmienky.“
Nálepku „vývojovej“ ligy preto odmieta. „Vidíme kvalitné zápasy, extraliga je na vzostupe. Hokej na Slovensku je dobrý a rozhodne by som ju nenazýval development ligou,” povedal Bartovič, ktorý nesúhlasí s vyjadrením generálneho manažéra Slovana Bratislava Lukáša Havlíčka.
Záujem o jeho služby mali aj zahraničné kluby
Bartovič povedie Žilinu aj v nasledujúcich dvoch sezónach. S tretím tímom ročníka 2024/2025 predĺžil spoluprácu, hoci Vlci neboli jediní, ktorí prejavili záujem o jeho služby. Organizácie však nechcel konkretizovať.
„Boli tam zahraničné ponuky. Ozvali sa mi dva-tri kluby zo zahraničia s veľmi solídnymi podmienkami. Tým, že som sľúbil Rastislavovi Chovancovi a Františkovi Skladanému, že chceme niečo spraviť, stabilizovať klub a nastaviť dobrú hokejovú cestu v Žiline, tak som chcel ostať ešte dva roky,“ vysvetlil.
Reprezentácia by mala ísť slovenskou cestou
V apríli nevrcholí len ligový hokej, ale aj príprava na májový svetový šampionát. Slováci v nej tento rok čelia viacerým výzvam. Lídri tímu, ako Peter Cehlárik, Marek Hrivík, Libor Hudáček či Martin Pospíšil, sa ospravedlnili, zdravotné problémy vyradili z hry aj trénera Craiga Ramsayho.
V súvislosti s koncom Ramsayho éry pri národnom tíme, sa už dlhodobo skloňuje otázka jeho možného nástupcu. Bartovič má v tejto téme jasno – pokračovať by sa malo v domácej línii.
„Už minulý rok som hovoril, že máme kvalitných, mladých trénerov. Prečo im nedať šancu? Vladimír Országh je výborný kouč a správny človek na správnom mieste. Určite by mohol byť tým, kto prevezme reprezentačné kormidlo. Som za slovenskú cestu,“ uviedol.
Okrem Országha spomenul aj ďalších adeptov: „V reprezentácii sú dlhé roky aj chalani, ako Ján Pardavý, Peter Frühauf či Róbert Petrovický. Ako tréner musíte zvládnuť tlak médií a fanúšikov. Na reprezentačného trénera je tlak najväčší, no musíte sa nebáť a postaviť sa tam.“
Aj Bartovič má ambíciu stať sa reprezentačným trénerom
Nový kouč by však mal zachovať hernú aj tréningovú koncepciu Craiga Ramsayho – hrať progresívne korčuliarsky, piati dopredu a piati dozadu. „To je dnešný hokejový trend. Dnes už nie je trend brániť. Všetko je to o korčuľovaní a hráči sú dnes výborní atléti. Craig to nastavil dobre a treba sa toho držať ďalej,“ okomentoval.
Hoci momentálne ostáva verný klubovému hokeju, ambíciu viesť slovenský národný tím v budúcnosti nevylučuje.
„Uvidíme, čo prinesie čas. Nikdy nehovor nikdy. Som na to pripravený, ale viem, že musím ešte dorásť, zlepšovať sa a ďalej na sebe každý deň pracovať. Dnes sa nedá povedať, či niekto je alebo nie je nachystaný. Vždy to bude o komunikácii. Dôležité je nebáť sa a postaviť na striedačku,“ uzavrel.