Celková colná záťaž čínskeho dovozu do USA teraz predstavuje 145 percent. Biely dom to potvrdil televízii CNBC. Prezident Donald Trump v stredu (9. 4.) na sieti Truth Social oznámil, že clo na čínsky dovoz navyšuje na 125 percent. Nespresnil, ktorej položky sa zvýšenie týka.
Z príslušného exekutívneho príkazu však vyplýva, že na 125 percent navýšil takzvané recipročné clo, ktoré dovtedy predstavovalo 84 percent. Čína však okrem toho čelí aj 20-percentnému plošnému clu, ktoré na ňu Trump uvalil v súvislosti s fentanylovou krízou.
Trump v stredu pre väčšinu krajín oznámil odklad ciel, ktoré označuje za recipročné, o 90 dní. USA aj týmto štátom však ďalej účtujú plošné desaťpercentné clo.
Podľa výpočtu analytikov agentúry Bloomberg po znížení ciel pre väčšinu krajín a súčasnom výraznom zvýšení dovozných poplatkov na čínsky dovoz je priemerná colná záťaž dovozu do USA na približne rovnakej úrovni ako pred týmito dvoma zmenami.
Chaotická politika
Nová štruktúra ciel navyše viac ovplyvných amerických spotrebiteľov, vyplýva z výpočtu agentúry. Čína je tretím najväčším obchodným partnerom USA, zatiaľ čo takzvané recipročné clá sa týkali aj štátov, ktoré majú so Spojenými štátmi nízku obchodnú výmenu. V prezentácii prezidenta Trumpa sa pritom medzi nimi objavili napríklad aj neobývané ostrovy.
Trump najskôr na dovoz z Číny uvalil desaťpercentné clo. Na začiatku marca túto sadzbu zdvojnásobil na 20 percent. Zdôvodnil to údajným podielom Pekingu na americkej zdravotnej kríze v súvislosti s drogou fentanyl. Biely dom tvrdí, že z Číny pochádzajú látky používané na výrobu tohto opioidu.
Pri oznámení takzvaných recipročných ciel, ktorými chcel Biely dom znížiť obchodné deficity s partnermi, na Čínu uvalil ďalší dovozný poplatok 34 percent. Po tom, ako Peking na americký dovoz zaviedol odvetné clo v rovnakej výške, navýšil Trump takzvané recipročné clo na 84 percent.
V stredu ho opäť navýšil na 125 percent, čo v súčte s fentanylovým clom znamená colnú záťaž 145 percent.