Zdražovať by sa malo aj na železnici. A kým na väčšine tratí naprieč Slovenskom pôjde skôr o „kozmetické úpravy“, vo Vysokých Tatrách by zvýšenie cien mali miestni aj turisti pocítiť výrazne pri jednorazovom cestovnom.
Železnice tvrdia, že ešte nič nie je definitívne. Tatranci vyjadrujú obavy, že to ľudí vyženie z ekologickej hromadnej dopravy späť do osobných automobilov.
Tatranské električky bývajú cez Vianoce, prázdniny a aj cez veľkonočné sviatky preplnené. Vo štvrtok (17. 4.) predpoludním bol na stanici v Starom Smokovci pokoj. Jednorazový lístok na cestu do Popradu sme si kúpili za dve eurá a päťdesiat centov.
To je prijateľná cena aj pre mladú rodinu z Nitry. Rozhodli sa cestovať ekologicky a lacnejšie, teda hromadnou dopravou.
Zdražovaniu na tatranskej železnici sa v Správach z regiónov venovala redaktorka Ivana Ratkovská:
„Päť eur nás stal lístok zo Starého Smokovca na Štrbské pleso,“ uviedla turistka z Nitry. Spresnila, že zo štvorčlennej rodiny platili len dospelí. „Deti neplatia, ešte ich máme malé, do šesť rokov. Od šesť rokov už by platili aj oni,“ vysvetlila.
Cestovné zaskočilo aj experta
Ceny za jednorazové lístky na tatranské električky a zubačky by však mali rásť, a to výrazne. Tarifná vyhláška ministerstva dopravy o regulácii cestovného v Tatrách zarazila experta na dopravu.
„Nastala brutálna zmena. Kde to išlo od 50 centov až dvoch eur, až na jednotné štyri eurá,“ uviedol expert na železničnú dopravu Jiří Kubáček.
Hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) nám v písomnom stanovisku potvrdil, že chystajú zmenu cenníka aj na Tatranskej elektrickej železnici. Či ceny porastú, odkedy a ako, to nekomentoval.
„Úprava sa dotkne jednorazových cestujúcich. Pri dlhšom pobyte sa návštevníkom oplatí kúpiť sieťový lístok (napr. týždenný, mesačný),“ uviedla hovorkyňa Ministerstva dopravy SR Petra Poláčiková. „Návrh cenníka odráža potreby ZSSK, ktorá chce investovať do skvalitňovania TEŽ vzhľadom na narastajúci cestovný ruch,“ dodala.
Zdražovanie cestovného však ide proti dlhodobej vízii Tatrancov vytlačiť z národného parku autá.
„Filozofia vo Vysokých Tatrách je práve tá ekologická doprava. Toto zdražovanie môže spôsobiť, že my naopak vrátime ľudí z električiek a vlakov naspäť do áut,“ upozornila riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Vysoké Tatry Lucia Blašková.
Z vyhlášky vyplýva, že zmeny v cestovnom by mali platiť už od 1. mája.