Na hlavný obsah

Deti zomierajú pri návrate domov: Sýrske dediny po páde Asadovho režimu ostali plné mín

Na východe Sýrie nakrúcal štáb STVR.

Deti zomierajú pri návrate domov: Sýrske dediny po páde Asadovho režimu ostali plné mín
Ilustračná snímka. Foto: STVR

Viac ako 200 ľudí vrátane žien a detí zabili v Sýrii míny, odkedy diktátor Bašár Asad stratil moc. Počet mŕtvych narástol po tom, keď sa po páde režimu približne viac ako milión ľudí vracalo domov. Jedným z takých miest je aj takzvaných sedem dedín na východe Sýrie, kde nakrúcal štáb Slovenskej televízie.

Takzvaných sedem dedín v oblasti Deir az Zor sa stalo frontovou líniou počas vrcholiaceho boja proti teroristom z Islamského štátu v roku 2019.

„Sýrska armáda a Iránci sem vtedy prišli a prevzali kontrolu nad týmito siedmimi dedinami. Potom ich používali ako operačnú základňu pre vykonávanie vojenských operácií,“ uviedol šéf Správy Deir az Zor Muhammad Dachir.

Nebezpečenstvu nástražných mín v Sýrii sa v Aktuálne :24 venoval redaktor Matej Šulc:

Po tom, ako sa po páde Bašára Asada v decembri minulého roka z územia stiahli Rusi, Iránci aj sýrska armáda, začali sa sem vracať pôvodní obyvatelia. Jedným z nich je aj Omar, ktorý opísal problémy, ktorým čelia.

„Sú tu míny, ktoré nastražil sýrsky režim. Nachádzajú sa všade okolo rieky Eufrat. Deti, ktoré tam chodia, potom po výbuchoch takto nastražených mín zomierajú. Stalo sa tak v susednej dedine Marát. Keď dve deti išli okolo, jedno z nich mína zabila,“ ozrejmil Omar.

Smrteľné incidenty priznáva aj policajt Abdulaam, ktorý sa venuje odstraňovaniu výbušnín. „Tu na obzore bola ruská základňa a je to miesto, kde bolo tiež veľmi veľa mín. Stalo sa tu, že jedno dieťa pastiera, ktoré páslo ovce, šliaplo na mínu a prišlo o život. Dokopy desať detí tu takto doteraz zomrelo,“ povedal.

Civilisti sú tu vystavení aj nebezpečným protipechotným mínam, ktorých použitie je zakázané. „Vyzerajú ako lízatká, a práve preto to deti zaujme. Je to protipechotná mína, pričom ju ani nevidíme našimi prístrojmi. Až keď po nej prejdeme, vybuchne,“ vysvetlil Abdulaam.

Hľadanie mín je náročné aj na psychiku. Abdulaam priznáva, že keď zbierajú zvyšky mŕtvych tiel silno ich to zasiahne. Stalo sa tak, že priestor s takýmito protipechotnými mínami začali dokonca prehľadávať ručne. Nechcú, aby už o život prišlo ani jediné dieťa.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet