Ústavné zmeny týkajúce sa dvoch pohlaví či obmedzenia práv adopcií pármi rovnakého pohlavia sa dostali do Národnej rady (NR) SR. Poslanci diskutujú spoločne o návrhoch premiéra Roberta Fica (Smer-SD), ako aj o tých z dielne KDH.
Práve to hovorí o kline, ktorý chce medzi poslancov opozície vraziť vládna väčšina, zároveň však politické rozdiely musia ísť podľa hnutia bokom. Liberálna časť poslancov sa obáva snahy obmedziť základné ľudské práva.
Ústavným zmenám týkajúcich sa pohlaví či práv na adopciu sa v relácii Rádiožurnál venovala redaktorka STVR Soňa Mačor Otajovičová:
Adopcie, práva rodičov na rozhodovanie o výchove a vzdelávaní detí či dve pohlavia v ústave. Vládnu novelu prišiel do NR SR predstaviť minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD), ktorý hovorí o ochrane tradičných hodnôt. Návrh má zaručiť zvrchovanosť Slovenska v kultúrno-etických otázkach.
„Navrhuje sa, aby došlo k úprave základného okruhu osôb, ktoré si môžu osvojiť maloleté dieťa. Zároveň sa navrhuje rozšírenie ústavného vymedzenia rodičovských práv, medzi ktoré sa navrhuje doplniť právo rodičov rozhodovať o účasti detí na výchovno-vzdelávacom procese,“ informoval Susko.
„Taktiež sa navrhuje zakotviť, že Slovenská republika uznáva len pohlavie muža a ženy,“ dodal. S podobnými zmenami prichádza aj KDH.
Jeho predseda Milan Majerský pri jeho uvedení v pléne hovoril taktiež o potrebe ochrániť suverenitu Slovenska v kultúrno-etických otázkach. Zároveň podľa neho v takýchto témach musia poslanci nájsť konsenzus.
„Sme si vedomí toho, že Ústavu SR v tomto pléne neschváli iba koalícia a sme si vedomí aj toho, že Ústavu SR v tomto pléne neschváli iba opozícia. Musí dôjsť k určitému konsenzu a presahu tematických hodnôt,“ vyhlásil Majerský.
Kritika opozičných strán
Liberálna časť parlamentu pripomína medzinárodné ľudsko-právne zmluvy, ktorými je Slovensko viazané a ktoré tieto návrhy môžu porušovať. Lucia Plaváková (PS) upozorňuje, že zasahujú nielen do práv LGBTI+ ľudí, ale pri návrhu KDH dokonca do práv žien na umelé oplodnenie. Vládny návrh označila za politickú hru.
„Ale pre státisíce ľudí na Slovensku vrátane mňa, je to o našich životoch, o životoch našich detí, životoch našich rodičov a iných našich blízkych, ktoré týmto zasahujú, a žiaľ, veľmi negatívne. Je to ľudsky odporné,“ reagovala Plaváková.
Koalícia sa bude spoliehať najmä na hlasy konzervatívnych poslancov. Richard Vašečka (hnutie Slovensko) je pripravený hlasovať za obe zmeny v ústave, rovnako ako jeho kolegyňa z Kresťanskej únie Anna Záborská. Klub hnutia Igora Matoviča teda jednotný nebude.
„Ja ich názoru rozumiem, takisto ale aj z našej strany je to konzistentný a logický postoj. Naši voliči tieto hodnoty, ktoré chce vláda aj KDH dať do ústavy, podporujú. Takže chceme, aby sa o nich ďalej rokovalo,“ uviedol Vašečka.
Vládny návrh má tak v parlamente reálnu šancu na úspech minimálne v prvom čítaní, niektorí opoziční poslanci, avizujú aj pozmeňujúce návrhy.
Návrhom na ústavné zmeny v parlamente sa v Správach venovala aj redaktorka Karolína Janičíková: