Estónsko je pripravené vyslať svoje jednotky na Ukrajinu v rámci prípadnej mierovej misie po uzavretí prímeria. Informoval o tom premiér Kristen Michal. Vláda je v prípade uzavretia prímeria pripravená nasadiť jednu rotu pozemných síl spolu s inštruktormi a štábnymi dôstojníkmi. Vyslanie musí odsúhlasiť parlament.
„Bezpečnosť Ukrajiny je bezpečnosťou Európy,“ povedal Michal. „Nezávislá, suverénna Ukrajina patriaca do európskej rodiny je pre nás všetkých najlepšou strategickou zárukou proti imperializmu Moskvy. Musíme ukázať, že dobré myšlienky dokážeme uviesť do praxe,“ vyhlásil.
Estónsky premiér zdôraznil, že najlepším spôsobom bezpečnostných záruk pre Ukrajine je členstvo v NATO. „Ak si členstvo (Ukrajiny) v NATO vyžiada čas, odstrašenie a obranné opatrenia musia byť zabezpečené prostredníctvom spojeneckých síl umiestnených na Ukrajine,“ uviedol vo vyhlásení.
Británia a Francúzsko vedú s približne 30 krajinami, ktoré tvoria tzv. koalíciu ochotných, rozhovory o možnom nasadení vojakov na Ukrajine. Tí by mali dohliadať na budúce prímerie s Ruskom.
Britský premiér Keir Starmer spolu s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom uviedli, že takáto skupina štátov je spolu s podporou USA potrebná, aby poskytla Ukrajine bezpečnostné záruky. Tiež má odradiť Rusko od prípadného porušenia prímeria.
Koľko zúčastnených štátov by bolo ochotných vyslať aj svojich vojakov, nie je známe. Myšlienku vyslať svoje jednotky už odmietlo Poľsko s argumentom, že hraničí s Rusko. Moskva nasadenie európskych síl na Ukrajine odmieta.