Na hlavný obsah

Exekúcia sa netýka iba neplatičov či gamblerov: V niektorých prípadoch stačí iba vlastná nepozornosť

Exekútor je za určitých podmienok povinný schváliť splátkový kalendár.

Exekúcia sa netýka iba neplatičov či gamblerov: V niektorých prípadoch stačí iba vlastná nepozornosť
Ilustračná snímka. Foto: STVR

List od exekútora zvýši pulz asi každému z nás. Mnohí si pomyslíte, že za to môže nesplácanie úverov, gambling, strata zamestnania, choroba či iná neočakávaná udalosť. Mňa sa to predsa netýka. Mnohí sa však do exekúcie dostanú aj pre vlastnú nepozornosť.

“Exekučné konanie predstavuje konanie, v rámci ktorého dochádza k nútenému výkonu povinnosti od dlžníkov, teda povinných, ktorí nie sú ochotní dobrovoľne plniť svojmu veriteľovi, respektíve oprávnenému,“ ozrejmil advokát Martin Mičák.

“Pokiaľ ide o štandardné exekučné konanie, to sa iniciuje na základe návrhu oprávneného, ktorý podáva návrh na vykonanie exekúcie exekučnému súdu, ktorý je od roku 2017 Okresný súd v Banskej Bystrici. Návrh sa podáva elektronickými prostriedkami a je spoplatnený sumou 25 eur, okrem vymáhania sumy výživného, ktoré je od tejto poplatkovej povinnosti oslobodené,“ pokračoval Mičák.

Návrh je možné podať aj prostredníctvom každého súdneho exekútora, ktorý pomôže za určitý poplatok podať návrh na súd.

“Exekúcia a exekučné konanie slúži nielen na vymoženie peňažných nárokov veriteľov, ale aj rôznych povinností nepeňažnej povahy. Napríklad ak vám sused postaví plot cez váš pozemok alebo vám bráni nezákonným spôsobom v prístupe k vášmu majetku, môžete sa po dispozícii s vykonateľným rozhodnutím súdu obrátiť aj na exekútora, aby ho prinútil splniť si svoju zákonnú povinnosť,“ vysvetlil Mičák.

Už doručením upovedomenia o začatí exekúcie je povinný limitovaný v dispozičných úkonoch so svojím majetkom. “To znamená, že by sa ho nemal zbavovať. Môže mu byť jednak uložená pokuta zo strany exekútora. Čo je ale horšie, môže naplniť skutkovú podstatu trestného činu marenia exekúcie alebo poškodzovania veriteľa,“ upozornil advokát.

Exekučnému konaniu sme sa venovali v relácii STVR Peniaze:

Schválenie splátkového kalendáru

Exekútor je za určitých podmienok povinný pre dlžníka schváliť splátkový kalendár. “V prípade fyzickej osoby, ak pohľadávku nespochybňuje, ak nejde o opakovanú žiadosť. Ak výška pohľadávky presahuje minimálnu mzdu, čo je 816 eur, ale nepresahuje päťtisíc eur a dlžník sa zaviaže splatiť tento dlh v splátkach v 18 mesiacoch. Prvá splátka je 50 eur a zaviaže sa do šiestich mesiacov od zaplatenia prvej splátky zaplatiť aspoň polovicu svojho dlhu. V takomto prípade je exekútor stále povinný schváliť splátkový kalendár,“ uviedla senior advokátka Lenka Ostró.

Keď dlžník dobrovoľne výzvu nezaplatí, exekútor siaha na majetok. “Spôsob, aký výkon exekúcie si exekútor zvolí, je na jeho vôli. Jedným zo spôsobov sú zrážky zo mzdy. Je tam určitá ochrana dlžníka, čiže nie všetko sa mu z tej mzdy zrazí,“ podotkla Ostró.

Nemožno zraziť celú mzdu

Zamestnancovi nemožno zraziť celú sumu zo mzdy. “Pre tento rok je to základná suma 140 percent zo životného minima. Je to nejakých 383 eur, ktoré nie je dlžníkovi možné zraziť. Plus v prípade, že sa dlžník stará o nejakú osobu, má napríklad rodiča, dieťa, manžela alebo manželku, tak na nich sa musí nechať ešte 25 percent z tejto základnej sumy,“ prezradila advokátka.

Upozornila, že aj táto základná suma sa mení o ohľadom na to, o akú dlžnú pohľadávku ide. “Ak je to napríklad výživné, tak mu neostáva 140 percent zo životného minima, ale iba 60 percent,“ dodala Ostró.

Platobná neschopnosť, teda insolvencia je neschopnosť dlžníka splácať svoje záväzky veriteľovi včas a v plnom rozsahu. Podľa zákona je za platobne neschopnú považovaná osoba, ktorá nie je schopná splácať aspoň jeden dlh, a to 180 dní po lehote splatnosti.

Pojem druhotná platobná neschopnosť označuje stav, keď dlžník nedokáže splácať záväzky z dôvodu neuhradených pohľadávok od svojich odberateľov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika