Na hlavný obsah

Experiment sa podaril: Pri atrape bociana v Spišskej Novej Vsi zahniezdili živé bociany

Dvor Správy Národného parku Slovenský raj sa stal miestom experimentu.

Experiment sa podaril: Pri atrape bociana v Spišskej Novej Vsi zahniezdili živé bociany
Atrapa bociana. Foto: STVR

Na budove Správy Národného parku Slovenský raj prezentovali zaujímavý pokus, ktorý sa vydaril. Pri atrape bociana zahniezdili živé bociany.

Dvor Správy Národného parku Slovenský raj sa stal miestom experimentu. Inšpiroval ich príbeh z nedávnej minulosti, keď 15 rokov bociany hniezdili v areáli súkromného vlastníka. Bolo to 150 metrov od správy národného parku.

“Majiteľ sa rozhodol, zo dňa na deň, že nechce mať bociana, že hniezdo treba odstrániť,” prezradil riaditeľ Správy NP Slovenský raj Tomáš Dražil.

Tonu vážiace hniezdo pracovníci rozobrali a zlikvidovali. Nasledovalo množstvo telefonátov od ľudí, kde bocian je. “Majiteľ medzitým už aj komín odstránil. Takže naozaj, bociany sa nemali kde vrátiť. Rozhodli sme sa ho dať ku nám,“ ozrejmil Dražil.

Postavili tam nový 12 metrov vysoký betónový stĺp a pripravili nové hniezdo. Ornitológ Miroslav Fulín pripravil rafinovanú stratégiu, ako bociana dostať na správu. Do hniezda postavili atrapu bociana.

Experimentu s bocianmi v Spišskej Novej Vsi sa v relácii Správy venovala redaktorka STVR Marie Balážová Melníková:

“Trošku si obzeral toho umelého bociana, začal jemne doňho ďobať. Vtedy sme dali toho bociana dole. Tento nový pár teda prijal toto hniezdo a už sedí samica na vajciach,“ opísal Dražil.

“Plastového bociana môže živý bocian prijímať ako soka. Na druhej strane ho to môže lákať, že to je partner. V tomto prípade ho prilákal ako partnera,“ povedal ornitológ Miroslav Fulín.

Atrakcia pre environmentálnu výchovu

Hniezdo potom treba podľa Dražila poliať jemným vápenným mliekom, aby vyzeralo ako použité. “Túto metódu som videl v Nemecku, kde okrem toho, že pripravili podložku, obielili ju vápnom, aby vyzerala, že je ostriekaná trusom. Jedna z takých nových metodík, ktoré sme na Slovensku neuplatňovali, sa nám podarila,” zhodnotil Fulín.

Podľa viceprimátora mesta Spišská Nová Ves Dávida Demečka je to rarita, že v meste a rušnom prostredí sa bocian dokáže zahniezdiť.

Bocianie hniezdo je veľkou atrakciou aj pre environmentálnu výchovu. “Prilietajú až do Afriky a s tým kompasom sa môžu vrátiť aj do Slovenska,“ povedala žiačka materskej školy v Spišskej Novej Vsi.

Aj tieto bociany od nás hromadne odletia na prelome augusta a septembra. Zimovať budú v Afrike

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny