Celosvetové vojenské výdavky dosiahli vlani 2,72 bilióna dolárov, čo je o 9,4 percenta viac ako v roku 2023. Ide o najvyšší medziročný nárast najmenej od konca studenej vojny. Vyplýva to zo správy Štokholmského medzinárodného inštitútu pre výskum mieru (SIPRI), ktorú zverejnili v pondelok (28. 4.).
Výdavky vzrástli v čase zvýšeného geopolitického napätia vo všetkých regiónoch sveta, najmä však v Európe a na Blízkom východe. Rozpočty boli väčšie vo všetkých európskych štátoch okrem Malty.
„Svoje vojenské výdavky zvýšilo v roku 2014 viac ako 100 krajín,“ uviedol SIPRI. Inštitút ďalej v správe uvádza, že ekonomické a sociálne kompromisy by mohli mať významný vplyv na spoločnosti v nasledujúcich rokoch, keď vlády čoraz viac uprednostňujú vojenskú bezpečnosť, často na úkor iných rozpočtových oblastí.
Posilňuje Rusko, Ukrajina i USA
Vojna na Ukrajine a pochybnosti okolo oddanosti Spojených štátov voči NATO podnietili nárast vojenských výdavkov v Európe (vrátane Ruska) o 17 percent, čím sa na kontinente dostali nad úroveň z konca studenej vojny.
Ruské výdavky dosiahli minulý rok odhadovaných 149 miliárd dolárov, čo je nárast o 38 percent v porovnaní s rokom 2023 a dvojnásobok oproti roku 2015. Predstavuje to 7,1 percenta ruského HDP a 19 percent všetkých vládnych výdavkov.
Celkové vojenské výdavky Ukrajiny vzrástli o 2,9 percenta na 64,7 miliardy dolárov. Predstavovalo to 34 percent hrubého domáceho produktu (HDP), čo bol najvyšší podiel zo všetkých krajín.
„Ukrajina v súčasnosti prideľuje všetky svoje daňové príjmy na svoju armádu,“ uviedol inštitút s tým, že pre Kyjev bude vo zvyšovaní týchto výdavkov náročné pokračovať.
USA posilnili svoje vojenské výdavky o 5,7 percenta na celkovo 997 miliárd dolárov. Je to 37 percent z celosvetových výdavkov v roku 2024 a 66 percent z výdavkov NATO.
Zbrojí aj Čína
Súhrnné výdavky 32 členov Severoatlantickej aliancie sa zvýšili na 1,5 bilióna dolárov. Vojenský rozpočet Číny rastie nepretržite tri desaťročia a vlani sa zvýšil o 7,0 percenta na odhadovaných 314 miliárd dolárov. Predstavuje to polovicu všetkých výdavkov v Ázii a Oceánii.
Na štvrté miesto po USA, Číne a Rusku sa po prvý raz dostalo Nemecko, ktoré vystriedalo Indiu. Vojenské rozpočty sa tiež výrazne zvyšovali na Blízkom východe. Izrael ich posilnil o 65 percent na 46,5 miliardy dolárov, naopak Irán znížil o desať percent na 7,9 miliardy dolárov, k čomu prispeli sankcie voči Teheránu.