V rieke Turiec sa predvlani objavil v našich tokoch nepôvodný červený rak. Oproti našim druhom je odolnejší, rýchlejšie sa rozmnožuje a prenáša aj račí mor. Patrí k najviac invazívnym druhom na planéte. V Turčianskych Tepliciach ho evidujú stále, napriek snahe o vyhubenie jeho populácie.
Potok je od objavenia červených rakov pod stálou kontrolou pracovníkov národného parku. Nepochopiteľné sú snahy niektorých ľudí, ktorí okolo potoka prechádzajú.
„Stretávame sa tam s vandalizmom, kde nám ničia alebo aj kradnú pasce, ktoré sú na raky určené. Taktiež tam boli osadené nejaké tabuľky, ktoré upozorňovali ľudí, aby raky nechytali, aj na výskyt račieho moru,“ uviedla Jana Gráfová poverená zastupovaním riaditeľa Národného parku Veľká Fatra.
Problémom s rakmi v rieke Turiec sa v relácii Správy venoval redaktor STVR Vlado Záborský:
Napriek tomu sa darí udržiavať populáciu iba v potoku, v ktorom raky objavili. „Lokalita sa monitoruje teraz približne raz za týždeň. Kontrolujú sa pasce. Raky sa tam nachádzajú stále, počas celého roka. Momentálne máme informácie, že sa posunula populácia trošku nižšie po toku,“ informovala hovorkyňa Správy NP Veľká Fatra Veronika Šimková.
Nerovný boj
O tom, že pôjde o nerovný boj, hovoril už pri prvej veľkej akcii český odborník na raky. „Akonáhle sa tieto druhy dostanú do tečúcich vôd, tak je to veľký problém a prakticky šanca na úspech, že by sa odtiaľ dostali, je minimálna,“ upozornil prodekan Juhočeskej univerzity Českých Budejoviciach Antonín Kouba.
Na univerzite v Českých Budějoviciach spracovávajú nielen údaje o populácii v Turci, ale prišli aj s návrhom pasce, ktorá by mohla byť účinnejšia.
„Keďže spolupracujeme s Juhočeskou univerzitou, oni vyskúšali jeden druh pascí, ktoré vyrábali, a my sme ich teraz vyrobili a skúsime ich inštalovať a uvidíme aká bude úspešnosť,“ povedala Gráfová.
Hoci sa červené raky v potoku stále nachádzajú, postupom času zbierajú ochranári viac menších jedincov. Pozitívne je aj to, že sa invázny druh zatiaľ nepotvrdil vo vodách rieky Turiec.