Do Pásma Gazy nebude za súčasnej situácie púšťaná žiadna humanitárna pomoc. Uviedol to v stredu (16. 4.) podľa agentúr izraelský minister obrany Jisrael Kac. Spolu s ďalšími krokmi je to podľa neho jeden z hlavných nástrojov tlaku, ktorý Izrael vyvíja na palestínske teroristické hnutie Hamas.
Kac tak potvrdil súčasnú tvrdú politiku vlády Benjamina Netanjahua. Úrad OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA) pritom tento týždeň uviedol, že situácia v Pásme Gazy je teraz pravdepodobne najhoršia za 18 mesiacov trvania vojny.
Izrael prerušil všetky dodávky humanitárnej pomoci do Pásma Gazy 2. marca, hneď po skončení prvej fázy prímeria. Tá podľa dohody trvala šesť týždňov a počas ktorej sa nepodarilo vyjednať podmienky druhej fázy. Izraelská armáda potom od 18. marca obnovila vojenské operácie v Pásme Gazy.
Chcú vyvinúť tlak na Hamas
Hlavným dôvodom zastavenia dodávok je podľa vlády snaha vyvinúť tlak na Hamas, aby prepustil zvyšných šesť desiatok živých i mŕtvych rukojemníkov. Tých doteraz zadržiava od teroristického útoku na južný Izrael zo 7. októbra 2023. Izrael navyše Hamas viní, že zneužíva humanitárnu pomoc na obnovenie vlastných síl. Hnutie to popiera.
„Ako som spomenul vo svojom vyhlásení, politika Izraela je jasná. Do Gazy sa nedostane žiadna humanitárna pomoc,“ vyhlásil Kac podľa serveru The Times of Israel (ToI).
Reagoval tak na okamžitú kritiku zo strany krajne pravicových zákonodarcov, keď vo svojom vyhlásení krátko predtým uviedol, že Izrael plánuje v budúcnosti vytvoriť infraštruktúru pre distribúciu humanitárnej pomoci prostredníctvom civilných spoločností.
„V súčasnej realite nikto nedostane do Gazy žiadnu humanitárnu pomoc a nikto sa na to ani nechystá,“ uviedol Kac. „Zdôraznil som, že pokiaľ ide o budúcnosť, musí byť vybudovaný mechanizmus pre využitie civilných spoločností, aby v budúcnosti nemal (k pomoci) prístup Hamas,“ dodal.
Masový hrob Palestínčanov
Organizácia Lekári bez hraníc (MSF) v stredu uviedla, že izraelské vojenské operácie a blokáda humanitárnej pomoci zmenili Pásmo Gazy na masový hrob Palestínčanov a tých, ktorí sa im snažia pomôcť. Koordinátorka MSF v Pásme Gazy Amande Bazetolleová dodala, že poskytovanie humanitárnej pomoci v tejto enkláve je čoraz náročnejšie.
Minulý mesiac izraelské sily zaútočili aj na sanitky v Pásme Gazy. Smrť 15 zdravotníkov a záchranárov si vyslúžila medzinárodné odsúdenie. „V reálnom čase vidíme deštrukciu a násilné vysídľovanie celej populácie Gazy,“ zdôraznila Bazerolleová.
„Palestínčania ani tí, ktorí sa im snažia pomôcť, nie sú nikde v bezpečí. Humanitárna pomoc sa pre neistotu a kritický nedostatok zásob dostáva do problémov, takže ľudia majú len málo možností, ak vôbec nejaké, ako sa dostať k starostlivosti,“ vyhlásila.