Vládny kabinet chce do legislatívy vrátiť pojem právo na opravu. Tú by mali periodiká zverejniť do troch dní odo dňa doručenia žiadosti. Koalícia na čele s SNS si od toho sľubuje rýchlejšie riešenie žalôb týkajúcich sa zverejnenia nepravdivých informácií.
Kým opozícia za návrhom vidí ďalší bič na médiá, odborník si myslí, že politikom ide v prvom rade o posilnenie vlastnej pozície v mediálnom priestore.
Ak bolo v periodickej publikácii alebo v agentúrnom servise uverejnené nepravdivé alebo neúplné tvrdenie, ktoré zasahuje do cti, dôstojnosti alebo súkromia fyzickej či právnickej osoby, má právo žiadať o opravu.
Právu na opravu sa v relácii Rádiožurnál venovala redaktorka STVR Anna Lačoková:
Vydavateľ periodickej publikácie, spravodajský webový portál a tlačová agentúra sú tak povinní opravu uverejniť bezodplatne.
Jeden z predkladateľov návrhu, poslanec Roman Michelko (SNS), zmenu vysvetľuje tým, že niektoré žaloby sa predlžujú aj na päť až šesť rokov a po tomto období už nemajú zmysel.
„Jediná cesta bola špecializovať senáty, ktoré by sa dlhodobo a systematicky zaoberali týmto typom súdnych sporov. Tým pádom by jednak boli kvalifikovanejšie, keďže by robili predovšetkým túto agendu a boli by aj rýchlejšie,“ priblížil Michelko.
Premiér Róbert Fico (Smer-SD) tvrdí, že zmena bola nevyhnutná, pretože predchádzajúca vláda možnosť žiadať opravu zo zákona vymazala. Nová úprava má podľa neho európsky charakter.
„Ak uverejníte nepravdivú informáciu, budete ju musieť do troch dní opraviť a zverejniť na tom istom mieste, rovnakým typom písma, tak ako to bolo v našej legislatíve,“ povedal Fico.
Nepreukázali medzery v súčasnej úprave
Podľa Ondreja Dostála (SaS) premiér aj takto vystupuje proti médiám. „Chce, aby sa politici mohli účinnejšie brániť proti médiám. Chce, aby politici a možno celebrity mali špeciálne súdy, ktoré budú rozhodovať o ich žalobách vo veci neuverejnenia opravy,“ dodal.
Michal Piško z Transparency International Slovensko hovorí, že je v poriadku, ak majú politici právo uviesť nepravdivé informácie zasahujúce do ich cti na pravú mieru.
Avšak to podľa neho umožňoval aj pôvodný zákon cez právo na vyjadrenie. Koalícia nepredložila žiadne dátové podklady, ktoré by preukazovali medzery v súčasnej úprave.
„Návrh vnímam skôr v kontexte celkového vystupovania časti koalície, ktorá ku kritickým médiám nepristupuje partnersky, ale skôr vyslovene nepriateľsky. Ocenil by som aj, keby mali politici podobný meter na seba, keďže dnes sami často cez sociálne siete šíria nepravdivé a útočné informácie o svojich oponentoch.
Predkladatelia veria, že návrh zákona získa podporu aj v parlamente. Účinnosť nadobudne dňom vyhlásenia.