Mlieko, ktoré sa dostane do obchodov, je v poriadku. Jeho konzumácia je bezpečná. Vyhlásili to zástupcovia Slovenského mliekarenského zväzu (SMZ).
Všetko mlieko od veľkochovateľov je pravidelne pasterizované a vzorky sa vyšetrujú na farme aj v mliekarenskom závode, takže vedia včas odhaliť, ak by nastali komplikácie.
„Robíme všetko preto, aby bezpečnosť pri produkcii mlieka už od farmárov, ako sa dostáva do potrubia mliečneho tanku, naozaj bola zabezpečená,“ uviedol predseda SZM Alexander Pastorek.
„Naši pracovníci v živočíšnej výrobe zabezpečujú, že potraviny, ktoré dodávame spracovateľskému priemyslu, a ktoré sa dostanú v konečnom dôsledku na stôl spotrebiteľom, budú naozaj zdravotne neškodné a bezpečné. Tomuto venujeme všetku našu pozornosť,“ dodal.
V malých chovoch mlieko pasterizované nie je, a preto by sa ľudia mali vyhýbať nákupu mlieka u nich. SMZ tiež ubezpečil, že v najbližších týždňoch cena na pultoch by nemala vzrásť. Mlieka a mliečnych výrobkov by malo byť dostatok, ľudia sa tak nimi nemusia predzásobovať.
Ak sa bude nákaza šíriť ďalej, SMZ avizoval, že zamestnanci by mohli na farmách nocovať – striedali by sa každých 14 dní. Mnohé farmy aktuálne pripravujú kultúrne podmienky, aby zamestnanci mohli fungovať aj počas noci.
Spracovatelia mlieka majú podľa prezidenta SMZ Mariána Šoltyho prísne hygienické opatrenia pri spracovaní, resp. dovoze surového kravského mlieka do spracovateľských závodov.
„Prijali sme opatrenia, aby do závodov nemal prístup nikto iný okrem zamestnancov a ľudí, ktorí tam majú čo robiť. Všetko mlieko, ktoré koluje na slovenskom trhu, je pasterizované,“ dodal Šolty.
„Zatiaľ počet kráv, ktoré musia byť utratené, naznačuje, že výpadok produkcie mlieka by mohol dosiahnuť okolo 55 miliónov litrov. To je niekde medzi šiestimi až siedmimi percentami ročnej produkcie. Máme nádej, že toto číslo by mohlo byť konečné pre producentov aj pre spracovateľov,“ ozrejmil Šolty.
Mlieka v automatoch
Výpadok produkcie je podľa neho na hranici medziročného výkyvu slovenskej produkcie mlieka, ktorý býva na úrovni troch až štyroch percent.
Šolty dodal, že existujú menší producenti mlieka, ktorých produkcia mlieka nie je pasterizovaná. „Rovnako sa môže vyskytnúť nepasterizované mlieko v tzv. mliečnych automatoch. My sme na to upozorňovali. Veterinárna správa vydala nariadenie, že sa tieto automaty nemôžu používať,“ uzavrel Šolty.