Na hlavný obsah

Kresťania si pripomínajú obetu Ježiša Krista. Na Slovensku obradmi, na Filipínach boli ľudia opäť svedkami ukrižovania

Katolíci sa stretávajú na krížovej ceste.

Kresťania si pripomínajú obetu Ježiša Krista. Na Slovensku obradmi, na Filipínach boli ľudia opäť svedkami ukrižovania
Jeden z "ukrižovaných" veriacich na Filipínach. Foto: STVR/AP - Joeal Calupitan

Kresťania si v piatok (18. 4.) pripomínajú Veľký piatok, ukrižovanie Ježiša Krista. Počas bohoslužieb si uctievajú kríž, čítajú pašie a ďakujú Bohu za vykúpenie z hriechov. V katolíckych kostoloch nehrá organ ani nezvonia zvony. Evanjelici zdôrazňujú dokončenie vykúpenia sveta Kristom. Veriaci dodržiavajú prísny pôst.

Veľký piatok je pre evanjelikov významný sviatok. V nitrianskom kostole mali predpoludním pašiové služby Božie.

„Kríž Pána Ježiša odráža práve toto: Boh plní svoje zasľúbenia a posiela Mesiáša,“ uviedol evanjelický zborový farár v Nitre Ivan Boženík. „Toto si pozorný čitateľ Biblie všimne na Veľkom piatku ako na vyvrcholení tej Mesiášovej cesty,“ dodal.

Katolícki veriaci z Nitry sa popoludní stretli na krížovej ceste. Svoje putovanie začali pri krajskom súde a postupne sa dostali na miestnu Kalváriu.

V katolíckej cirkvi kňazi na Veľký piatok omšu neslúžia. Namiesto nej vedú obrady s čítaním Svätého písma, prednášajú desať starokresťanských modlitieb a uctievajú si Ježiša Krista na kríži.

„Práve na Veľký piatok zaznievajú posledné slová, ktoré vyslovil: Dokonané je,“ priblížil rektor Kňazského seminára sv. Gorazda v Nitre Marián Dragúň. Dodal, že v niektorých gréckych prekladoch sa to prekladá ako „zaplatené je“. „Ježiš svojou obetou života zaplatil za nás, aby sme mali nádej večného života,“ vysvetlil.

Obradom Veľkého piatku s v reportáži v Správach venoval redaktor Miroslav Lyko:

Na Nitrianskom hrade si mohla verejnosť pozrieť kópiu turínskeho plátna. Originál vystavuje cirkev sporadicky, naposledy takmer pred desiatimi rokmi.

„Vieme, že bol doňho po smrti Ježiš Kristus, respektíve jeho telo,“ uviedla Veronika Prelštinská, riaditeľka Diecézneho múzea v Nitre. „V priestoroch Diecézneho múzea vystavujeme vernú kópiu, ktorá je v pôvodnom rozmere spolu aj s nástrojmi umučenia,“ dodala.

Na Veľký piatok je v katolíckych chrámoch ako symbol opustenosti Krista obnažený oltár a prázdny svätostánok. Tak to zostane až do sobotného (19. 4.) večera, keď veriaci začnú oslavu jeho zmŕtvychvstania.

Slávia kresťania na celom svete

Umučenie Ježiša Krista si v piatok pripomínajú kresťania po celom svete. Španielske ulice zaplavili tisíce veriacich tradičnými akciami. Na Filipínach boli opäť svedkom ukrižovania. V Indii oslavovali inscenáciou biblického príbehu.

Veriaci v Indii si na spomienku Veľkého piatka zinscenovali biblické udalosti, ktoré viedli k ukrižovaniu Ježiša Krista. V meste Tiruvanantapuram viedli katolícki kňazi procesiu. Stovky veriacich za spevu niesli v rukách drevený kríž, čím si pripomenuli krížovú cestu.

„Každý Veľký piatok je pre nás pripomienkou, že naše trápenie, smútok a ťažkosti nás len pozdvihnú k Bohu,“ uviedol katolícky kňaz otec Clpius. „Pripravujeme sa na to. Preto ďakujeme Ježišovi, že nám dal taký úžasný vzor pokoja a harmónie,“ vyhlásil.

Rituálom Veľkého piatku vo svete sa v Správach venovala redaktorka Diana Trnkusová:

Procesia La Madrugá sa začala o polnoci. Členovia nazaretskej cirkvi sa v tradičných rúchach zhromaždili v španielskej bazilike Santa María de la Esperanza Macarena. Začiatok sprievodu ohlásil zvuk trúbok. Šesť bratstiev spoločne vychádza do ulíc a na pleciach nesie masívne oltáre.

Každý z oltárov váži približne 1 500 kilogramov a nesie ho skupina 20 až 50 ľudí. La Madrugá si vyžaduje dokonalú synchronizáciu, ktorú si spoločne trénujú aj niekoľko týždňov. Procesia v uliciach trvá až do skorých ranných hodín. Tú tohtoročnú si prišla pozrieť aj bývalá španielska kráľovná Sofia.

„Ukrižovaní“ veriaci na Filipínach

To, čo sa začalo ako skromná divadelná hra v 60. rokoch minulého storočia, sa stalo jednou z najznámejších veľkopiatkových tradícií na svete. Traja veriaci v severofilipínskej provincii Pampanga sa tradične v tento deň nechávajú pribiť na drevený kríž.

„Sledovať Filipínčanov pri týchto rituáloch je fascinujúce. Je to dramatické, krásne a zároveň smutné. Stálo to za to cestovať sem až z USA,“ opísal turista Rowan Beard.

Jeden z veriacich, 64-ročný Ruben, sa na kríž nechal pribiť už 36-krát. Tohtoročný rituál obetoval za svoju krajinu a za pokojný priebeh volieb.

„Prvých päť sekúnd je vždy veľmi bolestivých. Postupom času, ako mi steká krv, bolesť oslabuje a ja môžem na kríži ostať dlhšie,“ potvrdil. „Urobil som to už 36-krát. Vždy sa modlím za Pána, aby na nás dozeral,“ dodal.

A hoci katolícka cirkev tento spôsob oslavy Veľkého piatka neschvaľuje, každoročne do krajiny priláka množstvo zahraničných turistov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko